Soudkyně Helena Králová odročila jednání na polovinu ledna. Chce, aby do té doby ministerstvo obrany rozšířilo zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.
Jednání se podle očekávání setkalo se značným zájmem veřejnosti. Na místě bylo také zhruba 20 novinářů, kteří s ostatními zájemci obsadili všechna místa k sezení v jednací síni.
Nečasová přišla k soudu s manželem a také obhájcem Eduardem Brunou jako první z obžalovaných zhruba 20 minut před začátkem jednání, které soudkyně Helena Králová zahájila krátce po 09:00. Fotografové a kameramani mohli pořídit záznam pouze před jednací síní, uvnitř soudkyně povolila novinářům pouze zvukové nahrávky.
Soudkyně zvažovala rozhodnutí o vyloučení veřejnosti z jednání při výsleších obžalovaných, které měly následovat po přečtení obžaloby. Před 11:00 nakonec hlavní líčení odročila na polovinu ledna kvůli námitce Pohůnkova advokáta Michala Hráského, podle kterého je nutné požádat ministerstvo obrany o zbavení mlčenlivosti u vojenských důstojníků. Mělo by se týkat období již od roku 2010, tedy dva roky před tím, než se staly první skutky popisované obžalobou, u kterých jsou zpravodajci již mlčenlivosti zbavení.
Neveřejné jednání?
Podle advokáta totiž exředitelé rozvědky a zpravodajec potřebují pro svou obhajobu mluvit také o předchozích případech a metodách práce VZ. Vzhledem k tomu, že se chtějí vyjadřovat k utajovaným skutečnostem, lze předpokládat, že veřejnost nedostane možnost sledovat jednání v síni. V lednu se má pokračovat výslechem obžalovaných a jejich vyjádřením k tvrzením státního zastupitelství.
Žalobce Rostislav Bajger četl obžalobu zhruba hodinu. Čtveřici viní ze zneužití VZ. Obžalovaným hrozí až pětileté vězení zejména za zneužití pravomoci. Podle státního zastupitelství Nečasová zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Nečase (ODS). Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se s Nagyovou později oženil.
Kovanda, Páleník i Pohůnek již dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce takzvaným kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Zadání se prý týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol prý přišel „z nejvyšších míst". Nečasová před policií při vyšetřování nevypovídala a dříve naznačila, že se vyjádří až před soudem, stejně jako její manžel, který by měl v případu vypovídat jako svědek.