Krajský soud rozhodl o stížnosti státního zástupce proti rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-východ o možnosti Rathova propuštění na dvoumilionovou kauci, složené v březnu Rathovou rodinou – o výsledku ale nelze informovat dřív, než bude písemný verdikt doručen všem oprávněným osobám. Mluvčí ruzyňské věznice Pavla Bohatová nicméně konstatovala, že poslanec stále zůstává v cele. A ani advokát Roman Jelínek nemá přesnější informace. Lze nicméně předpokládat, že krajský soud spíš zopakoval zamítavé stanovisko, které v souvislosti s kaucí pro Ratha přijal už v minulosti, než že by mu otevřel cestu na svobodu.

Nezbývá než čekat

Rozesílání informace oprávněným osobám, na čemž možnost zveřejnění oficiálních informací závisí, přitom není záležitost minut ani hodin. Jde o dny. „Krajský soud vyhotoví písemné rozhodnutí a poté vrátí spis okresnímu soudu, který rozešle usnesení stranám," vysvětlila Steinerová s dodatkem, že spis by měl z krajského soudu odejít nejpozději začátkem příštího týdne.

Zámek a špitály

Rath je od května vazebně stíhán pro korupci v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci zámku v Buštěhradu, který se podle Rathovy vize měl změnit ve „středočeský Žofín", na podzim bylo stíhání rozšířeno také v souvislosti s modernizací nemocnic Středočeského kraje v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Podle soudu pro Prahu-východ už není aktuální nebezpečí, že by mohl pokračovat v trestné činnosti – ve vazbě ale zůstává kvůli obavě, že by před začátkem ostře sledovaného procesu mohl uprchnout nebo se skrývat. Byť on sám opakovaně, a to i ve svém projevu ke kolegům v Poslanecké sněmovně, takovou variantu odmítl.

V kauze figuruje také desítka spoluobviněných. Ve vazebních celách zůstávají ještě exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, někdejší poslanec Petr Kott. V případě Ratha, který je jednoznačně nejsledovanější osobou, již bylo propuštění na kauci ve hře loni v srpnu – tehdy však okresní soud požadoval celých 14 milionů. Takovou částku rodina nebyla schopna dát dohromady. Krajský soud v Praze, k němuž se věc dostala rovněž kvůli nesouhlasu státního zástupce, navíc stejně možnost kauce odmítl.

Bývalý hejtman trvá na své nevině

Poslanec (jehož dopadení s krabicí na víno obsahující sedm milionů korun působilo loni v květnu jako šok, ale ve skutečnosti se jednalo o výsledek dlouhodobé akce elitních policejních detektivů prověřujících udání) jakoukoli vinu odmítá. V případě rekonstrukce zámku v Buštěhradě svědčil v jeho prospěch i znalecký posudek, který si nechal vypracovat Středočeský kraj. Vyplynulo z něj, že práce neměly být předraženy – takže by poskytnutí úplatku postrádalo logiku. Naopak podle státního zástupce Petra Jiráta, který dokončuje obžalobu, policejní vyšetřování jednoznačně prokázalo, že Rath skutečně převzal za ovlivnění zakázek miliony korun – a další miliony ještě měl obdržet.