VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud rozdal členům Berdychova gangu vysoké tresty

Praha - Samotnému Davidu Berdychovi sice k již dřívějším verdiktům, které v souhrnu přesahují 16 let, nic nepřidal, jeho kumpáni ale mají strávit ve věznici dlouhé roky.

8.10.2008
SDÍLEJ:

Maroš ŠulejFoto: DENÍK/Milan Holakovský

Radek Trumpeš dostal 14 let, Jan Zelený o rok méně, Tomáš Půta má pobýt za mřížemi 10 let a Maroš Šulej vyvázl se šesti roky. „Jeho spolupráce byla okrajová a nebyl podán jednoznačný důkaz, že byl informován o celé podstatě věci,“ vysvětlil udělení výrazně nižšího trestu předseda senátu Petr Franc.

Policejní ochrana za třetinu lupu

Všichni se spoledně s řadou dalších, již před dvěma roky odsouzených kompliců, podíleli na loupežích, povětšinou spáchaných v policejních uniformách. Nejčastěji se tak dělo pod záminkou silniční kontroly kamionu či dodávky se zbožím nebo domovní prohlídky.

Rejstřík berdychovců, kteří v hlavním městě i v širokém okolí Prahy řádili po domluvě s policisty a pod jejich ochranou (za což se jim podle soudu odměňovali třiceti procenty z kořisti), byl ale mnohem širší. Nechybělo vybílení domácnosti starožitníka z Teplic nebo vymlácení přístupu k trezoru ze zadr-žovaného pražského podnikatele. Jedno však jejich činy měly společné. Oběť si mohla gratulovat, pokud vyvázla se zdravou kůží.

„Šlo o společenství více osob, které mělo přísnou strukturu i když tam nebyli odbory, oddělení a vedoucí jednotlivých úseků,“ shrnul soudce Franc svůj pohled na berdychovce. „Pochopitelně nešlo o ministerstvo, ale o zločineckou organizaci,“ řekl. „Trvale tam ale byli lidé určení k těm a těm úkolům, bylo tam řízení a nechybělo trvalé spojení s lidmi, kteří měli zajistit ochranu před trestním řízením…“

Zvýšení trestu by prý nebylo fér

Franc také objasnil, proč Berdychovi ponechal pouze dříve udělené tresty, i když mu mohl pobyt v kriminále prodloužit. Možnost navýšení byla podle France jen formální, kdyby před dvěma roky, kdy Berdycha a spol. soudil poprvé, nevyloučil některé skutky k samostatnému projednání, vyšší trest by padnout nemohl.

Nyní by to sice šlo, ale… „Tuto situaci nelze zneužívat k navyšování trestu; bylo by to v rozporu se zásadou vedení fér procesu,“ zdůraznil předseda senátu. A podotkl, že zohlednil i příznivý posudek psychologa, dobré hodnocení Berdychova chování z věznice a především fakt, že muž, jehož osoba dala celému gangu jméno, spolupracoval s vyšetřovateli i soudem. Právě jeho přiznání a výpovědi výrazně napomohly k objasnění trestné činnosti celé skupiny.

Případ posoudí odvolací soud

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání. A kauzu dozajista ještě bude posu-zovat Vrchní soud v Praze. „Odvolání podáme,“ řekl totiž Půtův advokát Jaroslav Ortman.

Zásadně nesouhlasí s míněním soudu, že se jeho klient podílel na řádění Berdychova gangu jako účastník zločinného spolčení (což s sebou nese vyšší trestní sazbu). „On tam byl podržtaška a plnil jen podružné úkoly,“ konstatoval Ortman. Současně přikývl na otázku, zda počítal s udělením nižšího trestu. „Ano, i když rozdíl není veliký,“ podotkl.

Rovněž Šulejova obhájkyně Lucie Kýčková naznačila, že se už při odchodu ze soudní síně přemýšlela o odvolání. „S právní kvalifikací pomoci k trestnému činu loupeže se obžalovaný v žádném případě neztotožňuje, jeho role byla maximálně v rozsahu trestního činu podílnictví u poškozené společnosti Sony,“ připomněla Kýčková, že Šulejova role spočívala zejména v zajištění skladu, do něhož bylo přeložen náklad z přepadeného kamionu, a následném podílu na prodeji ukradené elektroniky. A při srovnání výše udělených trestů a skutků, do nichž se zapojili jednotliví obžalovaní, byl prý soudce Franc na Šuleje příliš přísný.

Autor: Milan Holakovský

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení