Sliby se ale nenaplnily. Více než tisícovka klientů přišla dohromady bezmála o miliardu korun. Zakladatel společnosti a hlavní akcionář Petr Smetka, skončil za mřížemi; na Pankráci odpykává 12letý trest. Stíhání byli i další manažeři stavební společnosti, v jejich případě ale rozvleklou kauzu ukončila amnestie prezidenta Václava Klause.

Souzený Fabinger, mediálně považovaný za Smetkovi blízkého člověka (jenž mimo jiné získal do svého vlastnictví rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady, který původně patřil Smetkovi), je viněn z toho, že se se před šesti lety snažil do insolvenčního řízení na Smetku zařadit fiktivní pohledávku na 45 milionů korun.

Záměr nevyšel

Podle obžaloby tím usiloval o to, aby tato částka nemohla zamířit k poškozeným klientům firmy. Záměr ale nevyšel. Insolvenční správce Emil Fischer po vyhodnocení dokumentů pohledávku zařadit odmítl s tím, že nárokovaný dluh ve skutečnosti neexistuje – a věc předal policii.

V minulosti již soud stíhání Fabingera zrušil s tím, že se neprokázalo, že by trestný čin spáchal právě on. Nakonec vlak hlavní líčení přece jen začalo, protože státní zastupitelství uspělo se stížností.

Čtěte také: Konkurzní správce H-Systemu stále chce vystěhovat lidi z Horoměřic