Za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí muži v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Dankanič, který podle svých slov trpí schizofrenií, se k činu přiznal.

Událost se odehrála 26. srpna u Nepomuckého rybníka poblíž stanice metra Hůrka. Čtrnáctiletý chlapec a dvanáctiletá dívka se podle svědků objímali u nedalekého křoví. Dankanič k nim podle obžaloby přišel a začal dívce nadávat. Chvíli poté ji uhodil tyčí do hlavy. Když na něj kvůli tomu začal chlapec křičet, napadl i jeho. Obě děti byly po útoku převezeny do motolské nemocnice. Dívka musela zůstat v nemocnici několik dní, chlapec měl lehčí zranění.

Muž u hlavního líčení nevypovídal. „Jenom mě moc mrzí, že se to stalo,“ prohlásil. V přípravném řízení pak uvedl, že si útok pamatuje jen matně. Jednal prý zkratkovitě. „Dostal jsem se do stavu, že je musím praštit,“ řekl policistům. Má prý občas pocit, že se smíšené dvojice baví na jeho účet, protože on sám partnerku nemá. Muž řekl, že se léčil se schizofrenií, občas slýchá hlasy. Léky nebere, protože mu prý nepomáhají. Pije alkohol a bere pervitin.

Dankaničova tvrzení zčásti potvrdili i jeho přátelé bezdomovci. Podle nich muž neměl rád, když se v jeho okolí lidé líbali. Prý ho tím provokovali. Dankanič podle nic také často mluvil o tom, že k němu promlouvají hlasy. Jeho slova údajně často nedávala smysl, agresívní však nebyl. Dívky, které byly v době útoku nedaleko napadené dvojice, pak uvedly, že muž od dívky a chlapce odcházel s vítězným gestem.

Pokračování v lednu

Hlavní líčení bude pokračovat v lednu. Soudkyně Hana Hrnčířová chce vyslechnout napadeného chlapce a znalce, plánuje také pustit záznam z výpovědi dívky.

Dankanič byl v minulosti již několikrát souzen. Dostal tresty za majetkovou trestnou činnost a za napadení městského policisty.

Čtěte také: Kriminalisté dopadli muže, který zaútočil na děti ocelovou tyčí