Městský soud v Praze začal rozplétat šokující kauzu údajného zneužívání desítky hráčů, z nichž většina byla v době, kdy měly být spáchány projednávané skutky, mladistvá – a ve dvou případech šlo dokonce o nezletilce. Z obžaloby přednesené státní zástupkyní Janou Murínovou vyplývá, že šlo o nadějné hráče, jimž bylo mezi 14 a 17 roky.

K prvnímu zaznamenanému skutku došlo podle žalobkyně už před desetiletím, v době prázdninového soustředění hráčů a trenérů ve škole v Neveklově na Benešovsku. Další série pokračuje od roku 2008 až do předvečera Štědrého dne v loňském roce. K sexuálním útokům vůči mladičkým hráčům mělo docházet jak v pražských bytech, tak porůznu na soustředěních i na turnajích. Mezi místy činu tak nechybí ani sportovní hala v Ostravě či ubytovací základna pro dětskou rekreaci ve Žďáru nad Sázavou.

U některých skutků figuruje alkohol, v jiných případech se obžaloba o popíjení nezmiňuje. Vždy však mělo jít o nežádoucí sexuální praktiky s homosexuálním zaměřením. A třebaže obžaloba konstatuje, že ve většině případů pachatele odradil odpor oběti či již pouhé vyjádření nesouhlasu prezentované otočením se zády, dva chlapci si podle Murínové odnesli těžkou újmu v podobě posttraumatické stresové poruchy.

Vinu odmítá

Někdejší generální manažer klubu SSK Future ale jakoukoli vinu odmítá. „Nic z toho se nestalo; to, co je mi kladeno za vinu, jsem nikdy neudělal,“ prohlásil Jaroch před soudem. Výpovědi bývalých svěřenců jsou podle něj lživé – a čiší z nich snaha po pomstě hráčů, kteří museli odejít z klubu kvůli alkoholu či drogám, případně rozčarování z nenaplněných ambic – nebo prostě vliv současné party. A za vším prý stojí někdejší klubový trenér, kterého Jaroch z týmu vyhodil. Nyní trémuje u konkurence – a záští, ba přímo nenávistí k bývalému působišti se prý nijak netají.

Sám sebe Jaroch u soudu vylíčil jako protiklad svého nepřítele. „On chodí s kluky po hospodách a diskotékách,“ požaloval u soudu obžalovaný, jenž nepopírá, že svým zvykem říkat přímo do očí i nepříjemné věci dokázal vyvolat hodně zlé krve. „My dbali na disciplínu, ale třeba na výsledky našich členů ve škole; takto nikdo jiný nepracoval, zdůraznil. Tvrdí také, že zášť vůči klubu i jeho osobě může plynout z úspěchů, jichž se mu za 17 let práce podařilo dosáhnout – a to jak na poli sportovním, tak i organizačním. Prostě – dařilo se jak vyhrávat a získávat v rámci Prahy ty největší talenty, tak i čerpat dotace, což se projevilo v dobrém materiálním zázemí klubu i například schopností vybudovat novou halu (kterou ovšem nějaký kazisvět poničil). To vše prý vyvolávalo zášť ze strany ostatních týmů.

K úspěchům se Jaroch hlásí, naopak zločiny, z nichž ho obvinili bývalí svěřenci, rezolutně odmítá. Celé dvě hodiny v pondělí rozebíral obžalobu bod po bodu, zdůrazňoval, že není pravda, co je v ní uvedeno, a spekuloval, z jakých pohnutek asi konkrétní mladík vypovídal tak, aby mu co nejvíc ublížil. V některých případech také vysvětlovat, proč se daný skutek z jeho pohledu ani nemohl stát tak, jak uvádí obžaloba – buď byl v době údajného útoku v bytě mimo Prahu, nebo je vyloučeno, aby v noci obtěžoval chlapce spícího společně s ostatními na zemi v hale, aniž by cokoli zaznamenali další přítomní, členové hned několika týmů.

Že se zachoval nepěkně, připouští pouze v souvislosti s posledním bodem obžaloby, který se týká noci z 22. na 23. prosinec loňského roku. I v tomto případě ale odmítá, že by mladistvou oběť opil a následně využil její bezbrannosti k sexuálním praktikám. Ani by toho prý nebyl schopen. Tehdy se totiž zúčastnil v jistém pražském klubu oslavy narozenin – a narazil tam na bývalého spolupracovníka, který hostil juniory z klubu Future. Došlo prý ke konfliktu, který ho značně vykolejil – a uklidňoval se u barového pultu. „Značně jsem se opil,“ přiznával Jaroch a připustil, že ho cestou z podniku museli hráči podpírat. Zbytek noci prý strávil v pokoji jednoho z trenérů, s kbelíkem u hlavy – aniž byl schopen čehokoli jiného než si do vědra opakovaně ulevit.

Děsivá kauza, nebo jen vysoká hra?

Za Marka Jarocha, který zdůrazňuje, že se žádných útoků se sexuálním podtextem nedopustil, se postavila část rodičů mladých hráčů už v květnu, kdy se policie začala šokujícím případem zabývat. Jednoznačně se na jeho stranu postavilo také vedení klubu.

To již 11. května zdůraznilo, že odmítá jakékoli obvinění, a hovořilo o vykonstruované kauze. Podle představitelů klubu je vše důsledkem kampaně, jejímž cílem je úspěšný oddíl pošpinit a zničit. Šéfové SSK Future argumentovali tím, že ve velmi krátké době se jednalo o již druhý útok na dobré jméno úspěšného florbalového oddílu v rámci diskreditační kampaně; tím předchozím prý bylo neoprávněné obviňování vedení klubu i jeho hráčů z ovlivnění výsledku utkání a sázení na jeho výsledek. A zatímco v případě mladíků hovořících o opíjení, osahávání a ojediněle i o daleko horších praktikách je prý motivem odplata a hněv, v pozadí mohou stát i jiné zájmy a záměry – likvidace klubu a převzetí jeho majetku.

To, že může jít o vysokou hru, v níž je důležitý mediální obraz kauzy, naznačil i obžalovaný v jednací síni. Zmínil televizní reportáž hovořící o deseti obětech – která však byla podle jeho slov odvysílána dříve, než se všichni tito hoši policii přihlásili.

Policejní vyšetřovatelé si naopak jsou vinou jisti – a státní zastupitelství věří, že ji u soudu prokáže. Argumenty obžaloby nicméně Jaroch odmítá. Znalecký posudek je podle něj nepravdivý, jednání znalce prý bylo nekorektní. A hanbatý materiál v klubovém notebooku? Pořízen byl počítač repasovaný, navíc k němu měl na západech i soustředěních přístup kdokoli, aniž by potřeboval nějaké hesla… „Tak to bylo i na posledním soustředění na Pomezních Boudách, kde byli trenéři a jako obvykle i spousta rodičů. Počítač byl všem volně přístupný. Pokud bych věděl, že jsou v něm takové materiály, nenechal bych ho ho k dispozici,“ argumentoval obžalovaný.

Jednání soudu je naplánováno do pátku. Lze však předpokládat, že se dokazování protáhne a verdikt padne později.

Čtěte také: Florbalový trenér bude obviněn ze znásilnění