Z jednoho mordu dokonaného – a ještě z druhého, který pouze díky úsilí záchranářů a lékařů zůstal ve stadiu pokusu. Jen opravdu málo ovšem chybělo, aby soud projednával vraždy dvě…
Odehrály se dva brutální útoky
Státní zástupce Tomáš Milec nemá pochybnosti: jsou to právě 35letý Rostislav Zámečník a o rok mladší Rostislav Soukop, kdo má na svědomí šokující útoky spáchané letos 23. dubna v polích u obce Bukovno na Mladoboleslavsku.
Muži se podle vlastních slov poznali až osudného večera v baru v Mladé Boleslavi (kam sice každý přišel s jinou společností, ale následně se všichni sesedli kolem jednoho stolu). U něj se postupně objevily také obě oběti. A Milec je přesvědčen, že se jim stalo osudným, že obžalovaní, kteří už mají zkušenosti s pobytem ve vězení, u nich viděli peníze.
Zraněnému muži prý sebrali mobil
Prvního z mužů prý vlákali do Fordu Mondeo patřícího Zámečníkovu bratrovi, který čerstvě koupený vůz svěřil sourozenci k přípravě na technickou kontrolu, krátce před devátou večer. Soukop přiznal, že nastoupit ho přiměli lstí s půjčením mobilu; majitel přístroje si pak sám sedl do auta, aby pohlídal, že mu s telefonem neujedou.
Dojeli na místo činu, kde ho měl Zámečník velmi surově napadnout; žalobce Milec v jednací síni hovořil o intenzivních úderech a dupání na hlavu a na hrudník. Kořistí se mělo stát 12 tisíc korun, které si obžalovaní rozdělili. Těžce zraněnému muži prý také sebrali mobil, který pak zahodili; znemožnili mu tím přivolat si pomoc.
Opilí muži zůstali bez pomoci
Necelou hodinu před půlnocí přišel podle obžaloby druhý útok. Tentokrát oběť před barem naložili do kufru auta – jistěže ne po dobrém, ale s použitím násilí – a odvezli ji na stejné místo. Obdobný byl prý i další postup: minimálně Zámečník měl útočit údery a kopy do hlavy, krku a hrudníku. Lupem bylo tentokrát 2400 Kč – a znovu telefon; posléze rovněž odhozený do tmy.
Zámečník se pak podle Milcových slov ještě na místo vrátil – a oba muže ležící na zemi pobodal do hrudníku. Opilí muži s těžkými zraněními pak zůstali na místě bez pomoci. Když následujícího dne obě těla našel náhodný kolemjdoucí, zachránit už bylo možno pouze jednoho ze zraněných; muže, který byl napaden jako první. Náklady na jeho léčbu vyčíslila zdravotní pojišťovna na 1,46 milionu korun.
Každá koruna je dobrá
Oba obžalovaní, kterým i v jednací síni vězeňská eskorta ponechala řetízky poutající nohy, v pondělí obsáhle vypovídali – a zásadně se neshodli. Zámečník odmítá jakoukoli vinu.
Připouštěl pouze, že oba muže v baru potkall - přesto, že přišel o řidičák a byl opilý, je bratrovým autem odvážel z baru. Za dvě stovky „na naftu", aby nemuseli platit víc za taxi. „Každá koruna dobrá," poznamenal.
Ctitel skončil v kufru auta
Soukop hovořil zcela jinak. „Na ničem jsme se nedomlouvali – a kdybych věděl, že jim bylo ublíženo nožem, určitě bych zavolal pomoc," prohlásil v jednací síni. Myslel si prý, že první z mužů má být vytrestán na to, že se kdysi pokusil znásilnit současnou Zámečníkovu přítelkyni – a odvézt ho do polí, možná i trochu zmlátit a pak hříšníka nechat, aby musel šlapat zpátky pěšky, se mu jevilo jako dobrý nápad.
Druhý z mužů se prý nejprve dostal do konfliktu se Soukopem – údajně kvůli návrhům, které činil jeho družce. Před barem tak padlo pád facek; poté, prý hlavně přičiněním Zámečníka, ctitel skončil v kufru auta. A jelo se znovu za město. „Útok nebyl takový, abych měl dojem, že se ti lidé nepostaví a neodejdou," vypověděl Soukop.
Muž se byl ještě podívat v polích
Ráno, kdy společně se Zámečníkem vyrazili na brigádu na stavbě domluvenou předtím v baru, se mu měl parťák svěřit, že se v polích ještě byl podívat – a oba muži už tam nebyli.
Za co po jejich „vysazení" na polní cestě dostával od Zámečníka peníze, ovšem Soukup vysvětlit nedokázal. Pod vlivem alkoholu a pervitinu si ale tuhle otázku ani nepokládal…
„Jsou to všechno nesmysly; z devadesáti procent je jeho výpověď lživá," reagoval Zámečník.
Mužům hrozí i třicet let
Dokazování při hlavním líčení předseda senátu Robert Pacovský prozatím rozplánoval do čtyř jednacích dnů. V případě uznání viny a odsouzení by mohl padnout i 20letý trest; při uplatnění trestu výjimečného pak odnětí svobody až v trvání až do 30 let.
Čtěte také: Muž, který zemřel v parku, zřejmě podlehl chladu