Incident se stal loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem „Za vlastizradu". Té se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Nepřiměřený zákrok

Žena podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Způsobila mu tím prý pohmoždění ramene, kvůli kterému musel být týden v pracovní neschopnosti. Krejčová se bránila tím, že zákrok policisty byl nepřiměřený, její advokát Pavel Uhl ho dokonce považuje za zneužití pravomoci úřední osoby. Oba také během soudního jednání upozorňovali na to, že padesát kilo vážící Krejčová skoro dvojnásobného policistu zranit nemohla.

„Je sice pravda, že je obžalovaná velmi slabé tělesné konstituce (…) ale je třeba vzít v potaz, že k napadení došlo náhle, zezadu a ve chvíli, kdy to (policista) nemusel předpokládat," odůvodnila tehdy soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 verdikt. Krejčové hrozily až čtyři roky vězení.

Makety šibenic

Žena s dalšími aktivisty chtěla v červenci vyjádřit nesouhlas s demonstrací proti imigrantům, která se konala v horní části Václavského náměstí. Té se podle policie zúčastnilo asi 550 lidí, někteří z nich nesli makety šibenic. Ministr vnitra Milan Chovanec druhý den řekl, že „šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří" a policie si to musí uvědomit. Podle závěrů vnitřní kontroly ale policie na demonstraci žádnou chybu neudělala. Chovanec poté na twitteru uvedl, že kontrolní závěr pražské policie „šibenice na demonstracích legitimizuje".

Čtěte také: Za ubití partnerky soud vyměřil deset let