Proti verdiktu lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Obvodní soud pro Prahu 7 původně dvěma bývalým příslušníkům StB Antonínu Prchalovi a Ladislavu Irovskému již předloni uložil 1,5 roku a rok vězení za to, že Placáka údajně bili. Petr Vrbický, který jim prý dělal řidiče, odešel s podmíněným trestem. Poslední ze čtyř údajných útočníků již zemřel.

Předseda odvolacího trestního senátu Jaroslav Cihlář dnes uvedl, že napadený rozsudek prvoinstančního soudu je zcela správný. Jedinou výjimkou podle něj byla platnost právní kvalifikace, protože soud nižší instance rozhodoval podle trestního zákoníku platného do roku 1990. „Je nutné posuzovat právní kvalifikaci obžalovaných podle později platných zákonů, které jsou pro ně nejpříznivější," vysvětlil Cihlář.

Kopance do hlavy

Městský soud proto původní rozsudek zrušil a vynesl nový, který je však totožný. Muži podle obžaloby tehdy pětadvacetiletého Placáka unesli, když spolu s dalšími zhruba 30 lidmi protestoval proti kácení stromů v pražské Stromovce. Čtyři příslušníci StB ho odvedli do auta a odvezli do lesů poblíž Křivoklátu na Rakovnicku. Placák již dříve u soudu popsal, že tři z nich jej začali mlátit. Údajně dostal několik ran do břicha i kopanců do hlavy. Následně mu muži vzali doklady a nechali ho v lese.

Podle soudu se podařilo trestný čin prokázat i po téměř 25 letech. Soudy se opíraly zejména o Placákovu výpověď. Trestní senát prý neměl pochyb o věrohodnosti výpovědi, protože Placák prokázal „morální kvalitu" před rokem 1989, když krátce po napadení podal trestní oznámení na příslušníky StB. „Pan Placák byl zcela programově pronásledován od roku 1985," uvedl mimo jiné Cihlář.

Neprojevili lítost

Obžalovaným hrozilo za zneužití pravomoci úřední osoby dva až deset let vězení. Soud uložil trest pod hranicí trestní sazby zejména kvůli dlouhému časovém odstupu od spáchání trestného činu. Podle soudu byly okolnosti spáchání činu zavrženíhodné a obžalovaní neprojevili žádnou lítost. „Jejich příklon ke zločineckému režimu, který zde panoval do roku 1989, je zcela zjevný," prohlásil soudce.

Po vynesení rozsudku zazněl v soudní síni potlesk asi tří desítek diváků. „Je to určitě satisfakce, ale neřekl bych, že osobní. Je to satisfakce za všechny mé přátele a lidi, kteří byli postiženi podobně jako já před listopadem 1989," řekl novinářům dojatý Placák. Na chodbě se spokojeně objímal s přáteli.

Městský soud se dnes případem zabýval již podruhé. Poprvé rozhodl, že je trestný čin promlčený. Případ mu však nedávno vrátil Nejvyšší soud, podle něhož nebyl čin promlčen, a tak zrušil původní zprošťující rozsudek v této kauze.