Stalo se to v obci Herink 10. prosince 2013, kdy Kosovan Skender B., probuzený silnými údery na hliníkové dveře, vypálil z pistole skrz zamčené dveře na příslušníky policejního zásahového komanda z Útvaru rychlého nasazení. Ti měli zajistit přístup kriminalistům z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality chystajícím domovní prohlídku – a za pomoci beranidla se hlučně snažili rozrazit dveře domu Skendera B.

Chtěl chránit rodinu

V té době tam byl nejen on, ale uvnitř spaly také jeho manželka a dvě dcery. Právě je chtěl střelec podle vlastních slov chránit, když vypálil směrem k předpokládaným útočníkům.

Měl prý za to, že se do domu dobývají zloději (nebo spíš lupiči zřejmě odhodlaní ke všemu, když jim nevadil kravál, jaký způsobovali) – a ty chtěl střelbou odradit.

Pistoli prý odložil na schody hned, jakmile se dveře otevřely a on zjistil, že se jimi dovnitř hrnou muži v policejních kombinézách. Policisté naopak vypověděli, že podle jejich názoru spíš střelbu přerušila závada zbraně; v použité pistoli – ano, skutečně byla odložená – prý našli vzpříčený náboj.

Skončilo to modřinou

Tomu, že střelec opravdu nemusel vědět, kdo se ve tmě pohybuje kolem jeho domu, by nicméně mohly napovídat videozáznamy z akcí zásahových jednotek, které policie občas zveřejňuje v souvislosti s úspěšným završením ostře sledovaných případů.

Vyplývá z nich, že policisté sice ohlašují svoji přítomnost – výkřiky „Policie!" nicméně zaznívají až ve chvíli, kdy jsou dveře vyraženy a členové komanda vstupují na místo zásahu. Manželka stíhaného ostatně vypověděla, že ani ona policejní křik neslyšela – a ani neviděla z okna žádné policejní auto.

Postřelený policista (jímž byl muž pracující s beranidlem určeným k vyrážením dveří) měl štěstí; vyvázl bez závažnější újmy: jen s modřinou. Kulka mířící do oblasti podbřišku zasáhla opasek a zbrzdila ji balistická vesta. Skender B. skončil ve vazbě a následně putoval k soudu jako obžalovaný z pokusu o vraždu.

Čtyři roky už neplatí

Ve hře byl až 18letý trest, nicméně Krajský soud v Praze obžalovaného 27. října 2014 poslal do vězení na pět let (tedy vyměřil trest pod zákonnou sazbou). Loni 3. března pak odvolací senát pražského vrchního soudu trest ještě o rok snížil.

Dovolání k Nejvyššímu soudu ČR již nic nezměnilo, avšak letos 12. května zasáhl Ústavní soud ČR: dosavadní rozsudky zrušil, nařídil nové projednání věci – a Skender B. putoval na svobodu.

Střelec podle ústavních soudců vypálil v domnělé obraně – a jak na jednání v Brně zdůraznila soudkyně Kateřina Šimáčková, nebylo prokázáno, že by střílel s úmyslem usmrtit lidi za dveřmi; nemůže být tedy odsouzen za pokus o vraždu.

Nelze také na věc nahlížet jen z pohledu policie; bez pochopení pro jednání vyděšeného člověka, který ve chvíli, kdy má za to, že se do jeho domu dobývají zločinci, se snaží uděat vše, aby chránil svou rodinu.

Jednání až za měsíc

Nové dějství soudního projednávání mělo u středočeského krajského soudu odstartovat právě od středy. Nezačalo. Před senátem Stanislava Černeckého se objevil pouze žalobce Milec.

Obžalovaný, kterému předvolání nebylo doručeno, chyběl. Jeho obhájkyně Klára Samková posléze Deníku řekla, že klient odjel navštívit matku. Ani advokátka ovšem nebyla zahájení jednání přítomna.

Dorazila se zpožděním; pět minut poté, co soudce Černecký určil nové termíny jednání: od 22. do 25. srpna; stanovené jak s ohledem na časové možnosti obhájkyně, tak překladatelky. V jednací síni pak – již bez účasti veřejnosti – strávila více než dvacet minut.

Hlavní líčení se bude opakovat

Podle slov soudce Černeckého se na žádost obžalovaného bude opakovat celé hlavní líčení se vším všudy; včetně provádění důkazů, jimiž se soud již zabýval v době, kdy obžalovaného vodila do jednací síně eskorta z vazby. Takový postup není typický; u vrácených kauz soudy častěji navazují na dřívější jednání a zabývají se pouze novými skutečnostmi.

Jak se věci vyvinou, ovšem ještě může být ve hvězdách. Samková uplatnila námitku podjatosti a přišla s požadavkem, aby byl z projednávání věci vyloučen nejenom daný trestní senát, ale celý Krajský soud v Praze (a stejné námitky směřovala rovněž vůči středočeskému státnímu zastupitelství a pražskému vrchnímu soudu). Neuspěla – ovšem Deníku řekla, že podá stížnost. A zůstává otázkou, zda o ní do měsíce stačí vrchní soud rozhodnout.

Podjatí? Skoro všichni!

Na tom, že žalobci i soudci jsou podjatí, obhájkyně trvá. „Oni se bojí, že můj klient bude žádat náhradu – a to také bude – za to, že ho jako nevinného poslali na 2,5 roku za mříže; obávám se, že udělají cokoli, aby ho na těch 2,5 roku odsoudili, a tak se vlk nažral a koza zůstala celá," prohlásila Samková.

Z role obhájkyně zjevně nevypadla nejen v jednací síni, ale i po jejím opuštění na chodbě soudu. Ohradila se proti tomu, že po rozhodnutí ústavních soudců nižší soudy – jak se Samková vyjádřila – si neposypaly hlavu popelem a neřekly: my jsme to udělaly špatně. „Jde o uplatňování pravidle doktora Plzáka v praxi: zatloukat, zatloukat – a zatloukat," prohlásila.

Správně se prý ke kauze postavily jen dvě instituce: Ústavní soud ČR a před ním Nejvyšší státní zastupitelství, které se vyjadřovalo k jejímu dovolání. Naopak nemile ji po výroku ústavních soudců překvapilo státní zastupitelství. „To mělo vzít obžalobu zpět," poznamenala. Naznačila také, že se hlavní líčení může protáhnout, protože hodlá navrhnout ještě provedení nových důkazů.

Původní kauza vyšumělaSoudní líčení se Skenderem B. je jediným živým pozůstatkem kauzy zlaté cihly – nebo přesněji: případu Řízení letového provozu. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality před třemi lety prověřoval podezření, že by v tomto státním podniku majícím na starosti poskytovat služby letadlům pohybujícím se ve vzdušném prostoru mohly být obsazovány posty za pomoci úplatků. Na počátku prosince 2013 proto kriminalisté připravili sérii výslechů podezřelých a domovních prohlídek, jejíž součástí měla být i návštěva v domě Skendera B. v Herinku.
On sám sice nepatřil mezi podezřelé (stejně jako nikdo z jeho nejbližších) – detektivové nicméně prověřovali podezření, že si u něho mohl něco schovat jeho známý, který v kauze mohl figurovat. Hovořilo se o ledasčem; o písemnostech, penězích, dokonce i o zlaté cihle – nakonec se ovšem nenašlo nic, co by s kauzou postů v Řízení letového provozu mohlo jakkoli souviset. Ta ostatně nakonec vyšuměla do ztracena – bez toho, že by byl nalezen jediný konkrétní viník.
Třebaže Skender B. na oficiálně prověřovaný případ neměl přímou vazbu, prohlídka v jeho domě byla v této kauze jedinou, k níž kriminalisté pro zajištění vstupu do domu a zajištění bezpečnosti během prohlídky přizvali příslušníky zásahového komanda. Na všech ostatních prověřovaných adresách se dovnitř za použití beranidla nikdo nedobýval; policisté normálně zazvonili u dveří. V minulosti zástupce vyšetřovacího týmu protikorupční policie vysvětloval zvolený postup tím, že byla k dispozici informace, že Skender B. je držitelem zbrojního průkazu a legálně vlastní střelné zbraně. Sami příslušníci zasahujícího komanda prý podrobnější informace k případu neměli – a poměrně málo toho věděli i o osobách, s nimiž se v domě mají setkat. Dokonce netušili, že domovní prohlídka souvisí s hledáním důkazů o nepřímém úplatkářství; měli za to, že do domu mají vtrhnout kvůli drogám.

Čtěte také: Policie hledá dvě svědkyně v případu střelby na Zličíně