Soudce Robert Pacovský rozhodl o propuštění Pancové z vazby v předchozím jednání před 14 dny. Jejího přítele, exposlance a náměstka kladenské nemocnice Petra Kotta ve vazbě nechal. Za mřížemi zůstává také Rath.

Vrchní soud musí mít k dispozici celý spis a bez jeho přítomnosti nelze podle Pacovského případ dále projednávat, proto nařídil proti předpokládanému programu přestávku v jednání a následující týden bude pauza. Spis má zhruba 2400 listů a je rozdělený do 103 svazků,obžaloba zabrala 88 stran.

Žalobce Petr Jirát podal proti rozhodnutí o Pancové na místěstížnost, spis proto bude putovat k vrchnímu soudu. Pokud propuštění Pancové soud potvrdí, lékařka musí odevzdat cestovní doklady a bude se pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi.

Soud bude tento týden pokračovat do pátku výslechem úředníků, kteří měli na starost dotace pro Středočeský kraj. Rath úřadu šéfoval jako hejtman. V říjnu by měl soud přehrát policejní odposlechy, které státní zástupce považuje za jeden z pilířů obžaloby. Žalobce viní Ratha a dalších deset lidí z upravování veřejných zakázek, cožúdajně provázela korupce.

Úředníci dosud obecně popisovali vyřizování zakázek. Podle nich se vše dělo podle zákona a obchodní soutěže podléhaly vícenásobné kontrole.

Soudce také nechal dříve přehrát videozáznam ze zadržení Ratha policií loni v polovině května v Rudné u Prahy. Kriminalisté jej tehdy zastihli při odchodu z domu Pancové a Kotta, když měl u sebe mimo jiné krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Místo nápoje ale byly uvnitřbankovky, podle policistů sedm milionů korun. Obžaloba to popisuje jako úplatek, což Rath odmítá.

Žalobce v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů ve stavebnictví a zdravotnictví tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Jako „mozky organizované trestné činnosti" označuje Pancovou a Kotta. Ratha údajněo všem informovali a dělil se s nimi o úplatky. Kromě trojice jsou obvinění většinou manažeři firem.

Vedle odposlechů je podle Jiráta důležité přiznání podnikatelky Ivany Salačové, pro kterou navrhl pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo zajistit nižší trest. Podle Jiráta popsala, jak sama s obžalovanými upravovala zakázky podle předem připraveného scénáře. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří shodně obvinění odmítají, se ji snaží znevěrohodnit. Soudce zatím nařídil hlavní líčení do konce října.