Domy, z nich byly vybudovány hrubé stavby, si lidé se svolením někdejšího konkursního správce Karla Kudláčka dokončili za své peníze; s konkursním správcem se tak dohodli, aby to, co se stihlo vybudovat a po krachu společnosti zůstalo nedoděláno, nezničily deště a mrazy.

Počítalo se s tím, že zdi a rozvody, které již byly postaveny, si budou moci odkoupit. Následně se však změnilo složení věřitelského výboru i správce konkursní podstaty – a ten současný, Josef Monsport, měl jiné plány: obyvatele vystěhovat, domy prodat a získané peníze rozdělit mezi celou tisícovku bývalých klientů H-Systemu.

Po 14 letech handrkování v lednu zamítl jeho žalobu Městský soud v Praze – a nyní definitivní verdikt vynesl vrchní soud. Ztotožnil se s původním rozhodnutím. „Soud prvního stupně postupoval správně, pokud žalobu pro rozpor s dobrými mravy zamítl," shrnula soudkyně Keményová náhled odvolacího senátu. Připomněla také, že podaná žaloba ani neměla směřovat vůči stavebnímu bytovému družstvu Svatopluk, ve kterém se uživatelé dostavěných domů po H-Systemu sdružili.

Aplaus v soudní síni

Nebývá zvykem, aby soudní verdikt provázel potlesk – tentokrát se to ale stalo. A publikum přímo v jednací síni i čekající na chodbě dokázalo vytvořit slušný aplaus. Však také byly na místě desítky párů dlaní! Lidé z Horoměřic, strachující se o svou budoucnost, si přišli poslechnut, jaká ta budoucnost bude. A zaznívaly hlasy, že tohle je potlesk nejen pro samotný verdikt, ale také pro spravedlnost – vlastně po Spravedlnost s velkým S – která po letech konečně zvítězila. Stejně jako pan Zdravý Rozum.

Urputným bojům bílých límečků nicméně zřejmě ještě není konec. Hrozbu vystěhování verdikt soudu zažehnal – budou ale následovat jednání o odkupní hodnotě stavenišť, na nichž lidé z Horoměřic před léty začali budovat své domovy. A platit znovu za to, co si už pořídili a zaplatili sami, se jim nechce.

Hana Kindlová, jedna z těch, o jejichž bydlení se léta vedly spory, nicméně byla optimistkou. „Doufám, že se dohodneme – a konečně budeme mít pokoj," prohlásila po skončení jednání.

Za dobrou situaci pro dohodu označil nynější stav věcí také její soused Martin Junek, vystupující jako mluvčí družstva Svatopluk. Opatrně přikyvuje i Vojtěch Trávníček z advokátní kanceláře Indra, Šebesta, Kincl, která družstvo Svatopluk zastupuje. „Byť může žalobce podat dovolání, lze využít určité síly rozhodnutí soudu obou stupňů při dalším jednání o odkupu nemovitostí," míní.

Čtěte také: Čunek podá trestní oznámení kvůli prodeji domu po H-Systemu