Incheba se proti nepravomocnému rozsudku odvolá. Praha už dříve vyčíslila škody na více než miliardu korun.

Hlavní město kromě Incheby žalovalo další dvě firmy Eur-med a P.A.P.S.T., které před osudným požárem v Průmyslovém paláci vystavovaly. „Vůči dalším dvěma žalovaným společnostem byla žaloba o náhradu škody ve výši 1.045,071.263 Kč zamítnuta," uvedl Podlešák. Incheba ale s vyloučením firem nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu se odvolá. „Incheba podle nás nemá škodu nahrazovat… vystavovatelé nedodrželi bezpečnostní předpisy," řekl mluvčí společnosti Radovan Ježovič.

Průmyslový palác, který má Incheba dlouhodobě pronajatý, zničil požár v říjnu roku 2008. Od té doby vede Praha kromě soudního sporu o náhradu škody také zatím neúspěšně i spor s pojišťovnami. Policie případ uzavřela už v roce 2009 s tím, že viníka nenašla. Praha za právní služby spojené s vymáháním škody za vyhořelé výstaviště zaplatila už 16,5 milionu korun, zaznělo na středečním kontrolním výboru zastupitelstva.

Město se už v minulosti pokoušelo ukončit s Inchebou nájemní smlouvu. Nyní o tom s nájemcem vyjednává znovu. „Rádi bychom se dohodli na zkrácení smlouvy, protože výstaviště chátrá," uvedl Novotný. Zatím se ale podle radního nepodařilo dohodnout s Inchebou přiměřené podmínky. Smlouva platí do roku 2016.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let minulého století.