Senát Lenky Cihlářové ho uznal vinným, že loni 10. dubna před Úřadem vlády ČR, kde aktivisté demonstrovali za odstoupení vlády premiéra Petra Nečase, najížděl na policistu autem se zvukovou aparaturou, které tak použil jako zbraň, aby působil na výkon pravomoci policisty. Za to bylo možno udělit trest od šesti měsíců do šesti let.

Sedmapadesátiletý Popelka dostal podmínku - osm měsíců s odkladem na zkušební dobu v trvání 1,5 roku. Na místě se odvolal, takže konečný verdikt vynese Městský soud v Praze. Za užívání auta při demonstraci je to již druhý trest. Ve správním řízení také vyfasoval - již pravomocně - tisícovku pokuty za blokování dopravy. „Očekával jsem zproštění obžaloby," řekl Deníku po vynesení verdiktu.

„Tohle je o důvod víc pokračovat v tom, co jsme dělali doposud," konstatoval - a hned nastínil další plány: 21. března od 15 hodin se na hlavních náměstích krajských a dalších velkých měst uskuteční akce Vymítání exekutorů a jiných škůdců, spojená s pokusy o návštěvu davu u vybraných exekutorů (a zaměřená také proti novému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který je prý odpovědný za zákonné podmínky, v jejichž rámci exekutoři fungují). Právě o uspořádání této akce se v úterý odpoledne organizátoři radili Ve Smečkách.

Případ může skončit ve Štrasburku

Aktuální verdikt, se kterým nesouhlasí, komentoval Popelka stručně. „V případě potřeby to skončí ve Štrasburku," konstatoval. Jeho argumenty, že se s autem pomaličku rozjel, aby uposlechl výzvy policistů k opuštění prostranství, přičemž svůj úmysl dal jasně najevo rozsvícením blinkru, soudkyně Cihlářová odmítla.

Z výpovědí zasahujících policistů i záznamů kamerového systému podle ní jasně vyplývá, že v dané chvíli už ho policisté vyzývali k vystoupení z auta, což dávali najevo slovně i pomocí gest - a sami se marně snažili otevřít zamčené dveře. Ani argument se zapnutím směrového světla prý neobstojí - video totiž ukazuje, že auto stálo „na blikačkách", a tedy všechny čtyři blinkry blikaly současně.

Policisté nakonec rozbili okénko teleskopickým obuškem, Popelkovi nastříkali do obličeje pepřový sprej a pomocí obušku zaklesnutého pod krkem ho vytáhli z auta - přičemž i v jednací síni potvrdili, že zákrok silou byl plánovaný. Obžalovaný tak má jasno: jeho obvinění bylo účelové, aby policie zabránila žalobě za strany demonstrantů na neadekvátní zákrok…