Městský soud v Praze vynesl verdikt v jedné ze tří větví Dbalého případů na podzim roku 2018. Až nyní se však podle České televize (ČT) dočkal exředitel „Homolky“ písemného odůvodnění. Text má 525 stran a soudci na nich mimo jiné píší, že až 90 procent majetku pochází z trestné činnosti. Policisté u Dbalého zabavili hotovost, zlato, investiční mince či poštovní známky za zhruba 50 milionů korun.

Šedesátiletý neurochirurg byl odsouzen za zmanipulování dvou zakázek (nákupu gama nože a tendru na digitalizaci chorobopisů) z roku 2009 spolu s dalšími šesti lidmi. Nemocnici podle soudního rozhodnutí mají pachatelé také uhradit škodu ve výši přes 60 milionů. Přitom dle žjištění vyšetřovatelů si mohl Dbalý s manželkou za posledních 23 let legálně vydělat maximálně 18 milionů korun čistého.

Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (na archivním snímku).
Další trest za korupci pro Dbalého. Exředitel Homolky dostal osm a půl roku

„Přestože svojí prací dosahoval nadstandardních příjmů, jeho touha po moci, majetku, okázalosti, luxusních věcech, nezkrotná sběratelská vášeň a nákladné koníčky, byly nepochybně impulsem k páchání trestné činnosti,“ citovala ČT z rozsudku. „Budeme určitě rozporovat posouzení některých důkazů, budeme rozporovat to, že některé důkazy ve věci nebyly provedeny,“ komentovala rozhodnutí pražského městského soudu Katarína Oboňová, advokátka Vladimíra Dbalého. 

Lehce zasněžuji

Jenže někdejší nemocniční manažer se v podstatě usvědčil sám – dnes už legendárním deníkem. „Director's Diary“, jak Dbalý svůj zápisník nazval, popisuje braní úplatků i užívání kokainu. Na přelomu února a března 2011 si třeba poznamenal, že mu drogy obstarává dealer. „Pak sněžím, a to dost,“ napsal 1. března. O den později se objevila ve Dbalého deníku další poznámka o kokainu: „Lehce zasněžuji.“ Po dvou týdnech zakoupil další dávku – „10 gramů sněhu“. 

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce v Praze Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní s korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.
Kokain, peníze, novoroční přání v dubnu. Exředitele nemocnice usvědčil deník

Podle novináře Radka Kedroně, jenž sepsal o Dbalém knihu s názvem Sněžím! Deník bílé mafie, však kokain není důvodem, proč exředitel nemocnice s miliardovým rozpočtem páchal trestnou činnost. Odsouzený lékař se snažil obhájit, že při psaní deníku o úplatcích a kokainu nebyl při smyslech. Podle obhajoby mělo jít o uměleckou fikci a podklad pro sepsání knihy. Během procesu se Dbalý také několikrát vymlouval na špatný zdravotní stav, soudci si vyžádali dokonce i jeho psychiatrický posudek.

„Ze šefování miliardovému špitálu se stával dekadentní večírek,“ popsal v pořadu DV TV autor knihy, v níž nabízí pohled za kulisy a na základě Dbalého kauzy ukazuje, jak fungovalo české zdravotnictví. Podle Kedroně si už po šesti dnech ve funkci ředitele Dbalý zapsal peníze, které dostal stranou, jako „první benefity“ s několika vykřičníky na znamení radosti. Úplatky jsou v deníku označeny jako „moo“ či „moolah“, což je anglický slangový výraz pro peníze.

Spotřeba jako tryskáč

„Bral téměř z každé zakázky v nemocnici,“ myslí si Kedroň a v souvislosti s Dbalého nákladným stylem života dodává, že „měl spotřebu jako tryskáč“. Dbalý byl přitom špičkový neurochirurg, vzdělání získal i na zahraniční univerzitě, uměl několik jazyků – zřejmě kvůli vášni pro samuraje se naučil i japonsky – a manažerské schopnosti prokázal rovněž jako primář Neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce, kterým byl od roku 2004.

Vladimír Dbalý.
Devět let vězení a propadnutí majetku. Dbalý manipuloval zakázky, uznal soud

Jenže drogová závislost a touha po penězích Dbalého nutila pokračovat v nelegální činnosti. Protikorupční policisté ho nakonec zatkli v červnu 2014. Novinář Kedroň tvrdí, že měl zrovna smůlu. Policie se totiž konečně rozhoupala k akci, i když echo o domovní prohlídce Dbalý dostal už dřív. Exředitel „Homolky“ nakonec doplatil na to, že nad tím přestal držet ochranou ruku lobbista Ivo Rittig. Vlivný podnikatel podle kriminalistů získával peníze z poradenských smluv uzavřených s tehdejším vedením nemocnice v čele s Dbalým. Sám ředitel o Rittigovi píše v deníku.

Rittig dohazoval nemocnici pacienty

Lobbista však tvrdil, že pouze doporučoval zdravotnické zařízení svým známým. „Když má zlomenou nohu nějaký kamarád z tenisu – Boček (exnáměstek ministra zdravotnictví Roman Boček) nebo Bendl (někdejší ministr zemědělství Petr Bendl), řeknu mu: Na té Homolce jsou výborní, běž se tam ošetřit," říkal Rittig a vytrvale obvinění odmítá. Pro jeho odsouzení v této kauze chybí dostatek důkazů.

Vzhledem k tomu, že rozsudek Dbalého a spol. je tak rozsáhlý, předpokládá se, že odvolací řízení v kauze u Vrchního soudu nezačne dříve než za rok. Pokračují navíc další dvě větve korupční kauzy. Exředitel Nemocnice Na Homolce však dál úspěšně odkládá nástup do vězení. 

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce v Praze Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní s korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun.
Sněží, s kým se opil a "moo" jako úplatek. Dbalého deník má být důkaz korupce