Matula překvapil, když si trochu netradičně zvolil závěrečnou řec ve formě powerpointové prezentace. "Pokusím se přesvědčit soud, že deník nebo diář obžalovaného Dbalého je skutečným odrazem stavu věcí, jak se odehrály," předeslal Matula podle webu České noviny v úvodu svého vystoupení.

Lékař přitom se svým obhajcem tvrdí, že zápisky v deníku měly sloužit jen jako materiál pro knihu a jsou tedy pohou uměleckou fikcí. Dbalého deník zabavili policisté při domovní prohlídce, bývalý ředitel Homolky si jej poctivě vedl v počítači a dokument měl 272 stránek.

Mediálně nejznámější pasáž se týká užívání kokainu. "Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," poznamenal si Dbalý 8. března 2011. O droze v podobě bílého prášku existuje dalších několik zmínek.

11.2. 2010: V práci opět nová porce závějí, 1.3. 2011: Sněžím (a to dost) na meetin s 15 minutovým zpožděním, musí to na mě být znát, 28.3. 2011: Od rána snow, 29.3. 2011: 5 snow, 7.4. 2011: v nemocnici Na Homolce, snow the whole day!!!

Ztráta deníku znamená konec

"Se stejnou pečlivostí (…) si zaznamenal i každé jednotlivé benefity, které mu z funkce plynuly. Množství úplatků bylo značné. Aby neztratil přehled, sepsal si dvakrát jejich souhrn v přehledné tabulce," řekl státní zástupce Matula s tím, že Dbalý pokládal přijímání úplatků za zcela běžnou věc a v deníku si je označoval anglickým výrazem "moo" (bučení). Kromě toho je v deníku podle vyšetřovatelů uvedeno také to, s kým se obžalovaný opil, s kým si potykal a kdo za něj napsal disertační práci a za kolik.

Dbalý své poznámky anonymizoval, což by podle Matuly z logiky věci nebylo nutné, pokud by lékař popisoval fiktivní děj, píšou České noviny. Lékař se měl prozradit těmito větami zapsanými v deníku: "Zažívám jednu z největších panik svého života. Zjišťuji při převlékání, že nemám flashku s diary. Buď mi ji někdo ukradl, nebo jsem ji ztratil. Obojí znamená konec."

Matula zahrnul do prezentace také promítání souvisejících snímků z lékařových luxusních zahraničních cest. Advokátce Kataríně Kožiakové Oboňové to označila za manipulace, protože byly prezentovány také fotky z pracovních cest.

Původně však další důkazy chyběly, při domovní prohlídce policisté nenašli peníze z úplatků. Jenže kriminalisté pak odhalili, že Dbalý v noci před razií opustil službu v nemocnici a ukryl si u známého kufr. Policisté v něm objevili hotovost, zlato a poštovní známky v hodnotě 34,5 milionu korun.

"V okamžiku, kdy jsme nalezli tento kufr, se kruh uzavřel," podotkl Matula. Celkový zajištěný majetek lékaře nakonec dosáhl částky 50 milionů. "Bylo evidentní, že tyto peníze nemohou pocházet z jiné než z trestné činnosti," dodal státní zástupce.

Úplatky? Ne, jen péče o klienta

Dbalý čelí v souvislosti se svým působením v nemocnici celkem třem stíháním. Aktuální kauza se týká toho, že společně s dalšími šesti lidmi ovlivnil v roce 2009 tendr na digitalizaci chorobopisů a také nákup gama nože. Díky korupci si přišel podle obžaloby na skoro 30 milionů korun.

Někdejší ředitel Nemonice Na Homolce také měl zmanipulovat výběrové řízení v roce 2007 a způsobit špitálu padesátimilionovou škodu. Za manipulaci se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatků hrozí lékaři až dvanáctileté vězení.

V jedné z projednávaných kauz vypověděl Zdeněk Čáp, bývalý šéf České konsolidační agentury, že Dbalému nedával úplatky, ale nosil mu dárky a platil za něj v restauracích. Vnímal to jako běžnou péči o klienta.

Dbalý se hájil tím, že peníze nabyl v rámci své sběratelské činnosti. K soudu ani v pátek nedorazil, už dříve však prohlásil, že státní zástupce "bezostyšně lže". Naposledy se dostavil před soud na konci dubna, tehdy žádal, aby mohl vypovídat ze zdravotních důvodů jako poslední. Při krátké přestávce však lékař působil zmateně a silně se potil.

Kokain neměl vliv

Soudkyně Silvie Slepičková loni v listopadu poslala Dbalého na dva měsíce do psychiatrického ústavu, aby odborníci posoudili jeho duševní stav. Právě kvůli psychickým problémům se exšéf elitní pražské nemocnice vyhýbal účasti na jednáních a soud se tak zbytečně protahoval.

"Bylo prokázáno škodlivé užívání alkoholu, od roku 2010 též zneužívání kokainu a benzodiazepinu. Po celou dobu trestné činnosti byl však obžalovaný schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání a své jednání ovládat," uvedl psychiatr Václav Fait na základě vyšetření z května 2017.

Obžalovanému by teoreticky mohla uškodit rovněž podmínka, kterou dostal kvůli nehodě pod vlivem alkoholu koncem roku 2016. Pokud jeho advokátky o námitku podjatosti předsedkyně senátu nevyšel. Obhajobě se nelíbilo, že soudkyně označila Dbalého dosavadní počínání jako obstrukční.

Dbalý nakonec v pátek dorazil až na řeč své obhájkyně Kožiakové Oboňové, která navrhla zproštění viny. "Nebylo prokázáno, že se skutky popsané v obžalobě staly. Samotné trestní stíhání je poměrně velkým, až příliš velkým trestem," řekla a upozornila na rozsáhlou medializaci případu. Navíc podle právničky policie na obžalovaného lékaře vyvíjela nátlak kvůli informacím o lobbistovi Ivu Rittigovi.

Pro Dbalého údajné spolupachatele žádá obžaloba rovněž nepodmíněné tresty vězení. Devět let si má odsedět bývalý Dbalého náměstek Michal Toběrný, pro kterého chce státní zástupce i osmimilionový peněžitý trest, stejně jako pro Petra Kutila ze společnosti Holte Medical. Kutil si má odpykat 6,5 roku, jeho známý Tomáš Kadlec a někdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek šest let. Zbylí obžalovaní, Jozef Kalavský a Josef Veselý, mají jít podle Matuly za mříže na pět a čtyři roky.