Částka, kterou u přepážky dostaly, jim vzala dech - a rozhodně nikoli svou výší. Naopak; suma se jim zdála proklatě nízká.

Své dojmy si cizinky nenechaly pro sebe. S tím, že při výměně peněz ve směnárně narazily na problém, se svěřily hlídce městské policie v Karlově ulici.

Reklamační protokol vzbudil agresi

My toho moc nenaděláme, museli konstatovat strážníci - a vysvětlovali, že nemají pravomoc přinutit zaměstnance směnárny k vrácení peněz. Přišli ale s radou: je třeba sepsat reklamační protokol a s ním se obrátit na správní orgány. To už byli všichni zpět ve směnárně a ženy za přispění strážníků žádaly o protokol

Opravdu za přispění; zprvu se totiž setkaly jen s udivenými pohledy, naznačila v úterý Irena Seifertová z kanceláře ředitele Městské policie Praha. „Vzhledem k jazykové bariéře pracovník směnárny vůbec nechápal, co po něm ženy žádají," konstatovala Seifertová. Poté, co strážníci požadavek přetlumočili, obsluha přivolala šéfa.

Po slovech uniforem, že si cizinky přejí sepsat reklamační protokol, následovalo rázné odmítnutí: nic se vypisovat nebude. Vše je napsáno na tabuli před směnárnou, kde si to dámy měly přečíst. A vrácení peněz? Nic takového; ani nápad!

Opětovné upozornění, že na sepsání reklamačního protokolu mají ženy právo, přineslo podle záznamu o události nával agresivity. Vedoucí provozovny zjevně neměl v úmyslu se věcí dál zabývat.

Na řadu přišlo rázné zklidnění

„Začal do jednoho ze strážníků strkat, chtěl mu vytrhnout svoje doklady a odejít z místa pryč. Strážníci ho vyzvali, aťsetrvá do vyřešení problému na místě," přiblížila Seifertová vypjaté momenty.

Protože fyzické ataky vůči členovi hlídky pokračovaly, následovalo rázné upozornění: upusťte od svého protiprávního jednání, jinak budou použity donucovací prostředky. Také na ně nakonec došlo, protože směnárník poté napadl jednu z turistek: hrubě do ní strčil a přitlačil ji ke zdi. Víc už nestihl; byl zpacifikován silou. „Zklidnění za pomoci hmatů a chvatů," přibližuje zákrok záznam městské policie.

Tohle byl zjevně argument, kterému dotyčný porozuměl. „Sám se rozhodl transakci stornovat a ženám celou částku peněz vrátit," přiblížila Seifertová finále dohadování, které nakonec skončilo spokojeností obou cizinek.