Na tísňovou linku pražských strážníků se obrátil zoufalý muž s tím, že jeho jednaosmdesátiletá matka chce neznámému muži v blízkosti stanice metra Hloubětín předat větší finanční obnos. Hlídky z Prahy 14 prohledaly okolí metra, ale ženu, která by odpovídala popisu, nenalezly.

Stařenka se v té době nacházela již před svým bydlištěm, kde ji našla jiná hlídka městské policie. Strážníkům potvrdila, že před několika málo minutami předala obálku s částkou 1 800 korun muži, kterého zná pouze od vidění.

"Bylo jí ho líto, protože jí tvrdil, že by jel rád na Vánoce za svojí rodinou na Slovensko. Ale jelikož nemá peníze na cestu, bohužel nikam nepojede. V mezičase se podařilo operátorovi městského kamerového systému nalézt skupinku osob, mezi kterými se pravděpodobně nacházel i onen muž toužící po cestě na Slovensko," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Hlídka městské policie se dotyčných zeptala, zda nevědí o počinu starší ženy a předání jakéhosi daru. Všichni přítomní shodně tvrdili, že o ničem takovém nemají ani potuchy. "Když ale strážníci mluvili s každým přítomným zvlášť, jeden z nich se přiznal, že přijal peníze od staré ženy. Den před tím se s ní potkal a vyprávěl jí historku o své rodině na Slovensku. Druhý den k němu žena prý přišla a beze slova mu strčila do ruky obálku a odešla," dodává mluvčí.

Vracet nemusíš, pozdravuj Slovensko

Na to z kapsy vyndal papírový svačinový sáček, na kterém byl nápis „1 800,- vracet nemusíš. Pozdravuj Slovensko," a dodal: „To mi přišlo moc, tak jsem vzal tisícikorunu a dal ji známému, aby jí to vrátil, já už bych to nestihnul.“ "Na dotaz strážníků, zda má u sebe zbylých 800 korun odpověděl, že má jen tři sta korun, protože za 160 korun si koupil cigarety a zbytek půjčil kamarádovi na jídlo, víno a cigarety. Po konzultaci s kolegy z Policie ČR byl muž převezen na policejní služebnu s podezřením na spáchání trestného činu podvod," uzavírá Seifertová.