Novinkou bylo, že pachatelé čtečku instalovali nikoli na bankomat, jak bývalo dosud zvykem, ale dokázali ji dostat přímo do útrob přístroje. Do těla bankomatu. To je způsob, který v české metropoli představuje něco dosud nevídaného, potvrdil ve čtvrtek vedoucí osmého oddělení hospodářské kriminality pražského policejního ředitelství.

„Jedná se jednoznačně o nový model skimmovacího zařízení, se kterým jsme se v Praze ještě nesetkali. Stejně tak umístění zařízení je pro nás novinkou," konstatoval. Ani sebepozornější uživatel si při výběru peněz nemohl všimnout, že bednu vyplácející peníze doplňuje něco nepatřičného.

„Laik, možná i odborník, nemá na první pohled šanci poznat, že je bankomat napaden," potvrdil kriminalista. Nechyběla ani kamera sledující zadávání PIN kódu pomocí klávesnice. Také s jistou inovací: zařízení nebylo umístěné nahoře, jak to skimmeři dosud většinou dělávali, ale z boku.

K dopadení pomohl nález auta

Detektiv z pražského odboru hospodářské kriminality, který se na rozkrývání případu podílel, ve čtvrtek informoval o zadržení dvojice podezřelých.

Cizinci z Moldávie ve věku 25 a 30 let, kteří mají italské občanství, skončili ve vazbě. V případě odsouzení jim za neoprávněné opatření platebního prostředku a poškození cizí věci hrozí až osmiletý trest; pokud by bylo prokázáno, že se činu dopustili v organizované skupině, i odnětí svobody v trvání dvanácti roků.

Dopadeni byli 16. prosince večer; dva dny po odhalení případu. Nebylo to však nic jednoduchého. Oba podezřelé sice při návštěvách u bankomatu zachytila bezpečnostní kamera – když však na místo činu docházet přestali, vypadalo to, že se po nich slehla zem.

Kriminalistům se nicméně k oběma mužům podařilo zjistit řadu indicií, z nichž se jako nejzásadnější ukázal poznatek o autě, jímž by se oba muži měli po metropoli pohybovat.

Tento vůz se následně podařilo vypátrat pražským strážníkům. Nakonec tedy spadla klec. „Oba muži byli zákrokem kriminalistů velice překvapeni, neboť pouta na rukou jim zacvakla ve chvíli, kdy vcházeli do jednoho ze zábavních podniků v Praze 2," připomněl souvislosti zákroku policista Hulan.

Prohlídka přinesla jasné důkazy

O tom, že nejde o turisty, nýbrž o zločince napojené na činnost mezinárodního gangu, nemají detektivové nejmenší pochybnosti. Potvrdily to výsledky domovní prohlídky, při níž kriminalisté nalezli jak skimmovací zařízení, tak plastové kartičky sloužící jako polotovar padělatelům bankovních karet a další komponenty k výrobě nelegálních kopií.

Získané údaje o elektronické identifikaci napadených karet doplněné vysledovaným PIN kódem pachatelé podle zjištění vyšetřovacího týmu posílali svým spolupracovníkům v různých státech.

Padělatelé vyráběli kopie karet, aby jejich prostřednictvím mohli vybírat peníze z cizích účtů. Skutečně se to podařilo, jak dokazují neoprávněné transakce zaznamenané hned ve dvou městech v USA, z nichž detektiv obeznámený s okolnostmi případu připomněl Buffalo.

Sčítání výše škody se asi protáhne

Prozatím mají kriminalisté vyčíslenu škodu v řádu desetitisíců korun. To se však týká jen karet českých majitelů účtů; až budou k dispozici údaje od cizinců, zřejmě částka výrazně vzroste; podle předpokladů se vyšplhá minimálně na statisíce.

Získávání těchto údajů ovšem bude zdlouhavé. Hulan uvedl, že data z platebních karet byla ukradena desítkám, možná až stovkám klientů.

Hlavní je uchránit PIN kódUmístění skimmovacího zařízení přímo do nitra bankomatu je v tomto zločineckém oboru novinkou. I útoků spojených s použitím různých podob „klasických" čteček nasazených na bankomatu zvenčí – a mnohdy opravdu velice dovedně maskovaných – nicméně v Praze proti minulým letům výrazně přibylo.

Z vyhodnocení fungování všech dosud odhalených systémů plyne poučení: zneužití svých peněz se lidé mohou bránit důsledným zakrytím klávesnice bankomatu během zadávání přístupového PIN kódu. „Data získaná z magnetického pásku vaší karty jsou bez PIN nepoužitelná," potvrdil ve čtvrtek policista Tomáš Hulan.