Prodejná láska je řemeslo staré jako svět, v Praze kvetla už třeba v dobách Karla IV. Trpěna byla i za dob Rakouska-Uherska, po vzniku republiky však převládl opačný přístup. Nevěstince byly roku 1922 zrušeny, a sexuální služby se tak začaly nabízet ilegálně. Zajímá vás, kde byly nejvyhlášenější podniky?

Showpark v pražské Holešovické tržnici
Další krok k ukončení provozu nevěstince v Holešovicích. Soud rozhodl pro Prahu

Nejvíce nevěstinců se nacházelo v tehdy ještě dosti křivolakých a temných uličkách židovského města. Vyhlášená pro své služby všeho druhu byla hlavně tančírna U Lišků na náměstí Curieových. „Ten neví, co je svět, kdo u Lišků se netočil s děvou jako květ,“ sděluje nám říkanka z té doby.

Známé podniky byly rovněž v ulicích Benediktská, Melantrichova, Rybná, Jakubská a Liliová. Není náhodou, že nedaleko vykřičených domů, na rohu Rytířské ulice, působilo za první republiky také oddělení zaměřené na léčbu pohlavních chorob. Jeho zaměstnanci dokonce pátrali po zdrojích nákazy.

Počátkem května zahájil v pražské ulici Ve Smečkách provoz nový erotický klub amsterdamského typu - s prostitutkami nabízejícími se ve výlohách. Nevěstinec se nelíbí radním Prahy 1 ani magistrátu hlavního města, který připravuje návrh zákona o regulaci pr
Prostitutky jako OSVČ? Piráti z Prahy chtějí legalizovat sexuální služby

Těmi bývaly právě prostitutky, ačkoli podle zjištění pražského policejního ředitelství je například v roce 1926 početně předstihly služebné, písařky a vdané ženy.

Tam, kde byste nyní našli Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, stával Bordel u Dvořačky, provozovaný uzenářkou Barborou Dvořákovou. V tradici pokračovali i její synové, kteří vlastnili poslední legální „hampejz“, zrušený roku 1922.

Nevěstky jako informátorky

Na jeho místě byla postavena nová budova ministerstva průmyslu a obchodu. Nebylo výjimkou, že majiteli „bordelů“ byli samotní policejní oficíři.

Třeba v dnešní ulici Na Zábradlí se ve zrušeném kostele sv. Jana Křtitele nacházel podnik, jehož majitelem byl policejní agent Werner, jenž si tu vydržoval tři prostitutky.

Prostituce. Ilustrační snímek
Země neřestí. Za prostitutky se v Česku loni utratilo šest miliard

V Platnéřské sídlil jeden z nejluxusnějších pražských nevěstinců, vedený bývalým detektivem Emanuelem Kautským, jemuž jeho nové řemeslo soudě podle majetku, který po smrti zanechal vynášelo mnohonásobně více než to předchozí.

Někteří „muži zákona“ měli k netradičnímu podnikání dobrou záminku: „své“ prostitutky využívali jako informátorky. Mezi nimi třeba i detektiv Leopold Friedman, vlastnící podnik v dnešní Široké ulici.

V Praze otevírá první centrum virtuální erotiky ve střední Evropě.
VIDEO: Striptýz prsaté blondýnky? Praha má centrum virtuální erotiky