Šest mladíků, kteří mají podle vyšetřovatelů na svědomí vykrádání aut, se během dvou dnů podařilo zadržet pražským policistům. „Všichni byli následně obviněni z krádeže a poškozování cizí věci a skončili v policejní cele,“ připomněla ve středu Eva Miklíková z ředitelství pražské policie s dodatkem, že státnímu zástupci byl podán podnět na vzetí podezřelých do vazby. Ačkoli jsou podezřelí muži teprve ve věku 19 – 23 let, s touto trestnou činností už mají obsáhlé zkušenosti. Čtyři z nich již byli za vykrádání aut odsouzeni.

Část zlodějů dopadli přímo při činu

O tom, že v rukou kriminalistů uvízli ti praví, policejní detektivové nepochybují ani v nejmenším. Čtveřici podezřelých se totiž podařilo dopadnout přímo při činu. Teprve zbylé dva předpokládané kumpány si kriminalisté zašli vyzvednout na jednu z pražských ubytoven. Ani v jejich případě ale nepanují pochybnosti. Při domovní prohlídce se totiž podařilo nalézt část věcí, které byly ukradeny předchozího dne.

Podezřelí, kteří se specializovali především na vykrádání škodovek, většinou vnikali do parkujících aut po rozbití bočních okének. Odnášeli si autorádia a navigace, ale jejich přičiněním mizely také airbagy, opěrky hlavy a volanty. Pachatelé ovšem nepohrdli jakoukoli cennější věcí, kterou v autě našli. Zloději, jejichž terčem se stávala auta zaparkovaná na území Prahy 4, většinou pracovali ve dvojicích nebo trojicích.

Milionová škoda, desítky skutků

„V rámci vyšetřování kriminalisté zjistili a zadokumentovali prozatím 62 skutků; zatím se podařilo prokázat škodu vyšší než jeden a půl miliónu korun, kterou stačili pachatelé způsobit během posledních dvou měsíců,“ konstatovala kpt. Miklíková. Vyšetřovatelé jsou ale přesvědčeni, že se zadrženým mužům podaří prokázat trestnou činnost v podstatně větším rozsahu. „Tato skupina má na svědomí další desítky a desítky vloupání s daleko vyšší škodou,“ shodují se kriminalisté.

Pokud vinu podezřelých uzná i soud, může je poslat do vězení na dva až osm let.

Policistům pomohou všímaví občané

Řádění skupinky zadržených mladíků ukázalo, že zaparkovaná auta před zloději neobstojí, pokud nejsou odstavena ve střežených prostorách. Zloději si nejčastěji vybírali auta na velkých sídlištních parkovištích, při jejichž vykrádání byli částečně kryti zelení, a líbila se jim také místa s minimálním osvětlením, částečně krytá stěnami paneláků. Ušetřeny ale nezůstaly ani vozy zaparkované na dobře osvětlených místech – vždyť rozbít okénko a ukrást, co se dá, je záležitostí několika sekund. Policisté připomínají, že ohlídat každé auto prostě není v jejich silách, a to i přesto, že jim při střežení sídlišť pomáhají strážníci. Při boji s vykradači aut se neobejdou bez pomoci veřejnosti. Na lince 158 přivítají upozornění na cokoli podezřelého. K dopadení lumpů může hodně pomoci, pokud si svědci zapamatují popis pachatelů, případně si blíže všimnou auta, ve kterém se zloději pohybují.