Z dostupných informací na případ upozornil přítel jisté seniorky trpící lehkou demencí, jež ve zmíněném šestajovickém domově pobývala. Z jejího účtu údajně neodcházely platby za jiné služby, na což byla úředně po nějakém čase upomínána. Jenomže seniorka prý disponovala pro tyto účely vždy dostatečně vysokými úsporami. Případ nabral na obrátkách ve chvíli, kdy přítel seniorky navíc zjistil, že její účet byl kýmsi zrušen.

Citáty Kateřiny Brožové a Tomáše Dvořáka ze Šestajovic.Dostupné informace dále uvádějí, že zrušení účtu bylo v režii ředitelky domu, která seniorku krátce po příchodu odvezla do banky a nechala její účet převést na svého šestadvacetiletého spolupachatele. „To, co se v domě stalo, tomu bohužel nemohl náš obecní úřad nijak zabránit. Už ze zákona samozřejmě nesmíme vstoupit na soukromý pozemek," uvedl Tomáš Dvořák, místostarosta šestajovické radnice.

Zároveň ale upozornil na nepřesnosti, která se prostřednictvím médií v současné době šíří. „Tento dům nebyl a není v registru sociálních služeb, je to soukromé ubytovací zařízení. To, že objekt fungoval jako sociální zařízení, by se muselo nejdřív prokázat. Což jde velmi obtížně, ne-li vůbec,“ konkretizoval místostarosta s tím, že ubytovat se 
v něm může kdokoliv a na libovolně dlouhou dobu.

Jsme tady docela veselá parta!

V současné době se v tomto ostře sledovaném domě nachází 16 klientů. Respektive starců a stařenek v pokročilém věku. „Jsme tady docela veselá parta!“ hlásí hned někteří před vchodem do objektu. Užívají si pozdního sluníčka a zda si dění kolem jejich bývalé ředitelky uvědomují je jiná věc - mnohem důležitější je, zda v tomto objektu nadále mohou zůstat.

„Mohu veřejnost ubezpečit, že zcela určitě, provoz je bezproblémově zajištěn. Neměla jsem ani tušení o konání bývalé ředitelky Petry Brožové. Nicméně disponujeme i dostatečnými finančními prostředky, aby zdejší senioři měli k pobytu zajištěno vše potřebné,“ uvedla Kateřina Brožová s důrazem na to, že stejné příjmení s vyšetřovanou bývalou ředitelkou je pouhá shoda jmen.

„Tato záležitost z posledních dní mě velmi mrzí a nemám s ní nic společného. Přesto doufám, že toto zařízení bude i nadále fungovat,“ doplnila Kateřina Brožová.

Třeba jim tam smutno nebude

V obci se přítomnost kriminální policie dlouho neutajila, tím méně důvod její návštěvy ve zmíněném domě. „Mně se zdálo docela podivné, jak z takové dřívější ošuntělého hostelu najednou někdo udělá palác pro chudáky. Je to hrůza, jak ti majitelé se neštítí ty chudáky okrádat,“ poznamenala Marie Pechatá.

S jejím názorem bezvýhradně souhlasí i Helena Zachová. „Bydlím hned naproti toho domu a často jsem viděla, jak ti starci občas vycházeli se projít po chodníku. Přišlo mi vcelku sympatické, že mají takové zázemí, ale co se v tom době dělo, to mě fakt překvapilo,“ řekla.

Podobný názor zazněl ještě několikrát, obec přesto nadále žije svým životem. „To máte tak - stáří není nic, na co by se člověk těšil. Dožít by měl člověk co nejvíc důstojně. Tedy aspoň ti, co na to trochu peněz mají. Když je pak někdo okrade, je to hnus a nemorální,“ říká automechanik Stanislav Tesařík.

Historii Domova pro seniory Petruška prý zná poměrně dobře. Podle něj to kromě pozdějšího hostelu a dokonce i hospicu byl v minulosti objekt na všechno možné. „Opravili ho hezky a člověk by si řekl, že když už do něho rodina nepotřebné příbuzné odložila, že jim tam smutno třeba nebude. Nemůžete dnes věřit už vůbec nikomu,“ dodal oslovený automechanik.

Podle policie se úspory 
z účtu seniorky nepodařilo dohledat a oba podezřelí jsou nyní ve vazbě. Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová uvedla, že zadržená ředitelka byla 
v roce 2011 a 2012 společně se svou sestrou soudně trestaná kolínským soudem za spáchání trestných činů krádeže, porušování domovní svobody 
a podvodného jednání páchaných na seniorech.

Anketa: Jak hodnotíte dění v Domově Petruška v Šestajovicích.

Čtěte také: Policie podezírá dva lidi z rozsáhlých podvodů v domě pro seniory