Šest prozatím zaznamenaných skutků – ve skutečnosti však případů zřejmě bude mnohem více – má prý na svědomí 38letý již několikrát trestaný muž, který si loni na podzim odnášel z bytů svých obětí peníze, mobily, platební karty nebo šperky. Dovnitř se dostával pod různými záminkami.

Čtěte také: Podezřelého policie zná, hledá okradenou


Podezřelého se podařilo dopadnout 

Nerozpakoval se třeba tvrdit, že kvůli nezaplacenému vyúčtování přišel odpojit elektřinu! Jindy se vetřel dovnitř pod záminkou opravy topení – a dokonce se vydával za policistu varujícího před vloupáním, přičemž vybízel k výměně dveří či alespoň zámků. „Nejstarší obětí byl 90letý muž, který přišel o čtyři tisíce pod legendou kontroly a výměny elektroměrů," připomněla Daněk.

Podezřelého se podařilo dopadnout ve spolupráci s policisty z Benešova. Koho hledají, detektivové dobře věděli: protože jde o recidivistu, prozradily ho otisky prstů i analýzy DNA. A stejné to prý bylo i v případě druhého muže. I ten už má – navzdory svému mládí – pár záznamů.

Pouštět cizí lidi do bytu se nevyplácí 

Také 21letý podezřelý se podle kriminalistů skrýval za rozmanité legendy. Nejčastěji tvrdil, že přichází s nabídkou levnější elektřiny. Jindy zas za elektřinu požadoval údajný nedoplatek – přičemž neopomněl ani vystavit potvrzení. Při devíti zaznamenaných skutcích se součet škod vyšplhal na bezmála sto tisíc. Jeho nejstarší oběť, 97letá žena, přišla o tisícovku, když se do jejího bytu vetřel pod pláštíkem kontroly vyúčtování elektřiny.

Pouštět do bytu cizí lidi se nevyplácí, upozorňují policisté nejen starší občany. Připomínají také, že podomní prodej je v Praze zakázán – a v případě, že se takový prodejce objeví, je na místě volat tísňovou linku.