Dozvěděla se, že muž leží kousek od dveří a není zraněn – jen nemůže otevřít, protože se mu nedaří vstát. Dodal ještě, že dveře nejsou zamčené.

Záchranáři, které strážníci pro jistotu přivolali hned poté, co přijali oznámení o penzistových trablech, potvrdili, že muž žádný úraz neutrpěl a ani nepotřebuje další zdravotní péči. Stačilo pomoci mu uložit se na lůžko.

Strážníci pomáhají seniorům v nouzi 

Podobná událost není ojedinělá, připomněla Irena Seifertová z centrály městské policie. To, že strážníci pomáhají starším lidem, kteří žijí sami a kvůli špatnému zdravotnímu stavu se dostali do situace, kterou bez cizí pomoci nedokážou vyřešit, je docela běžné; stává se to několikrát týdně.

Není výjimkou, že dojde i na vyražení dveří nebo uniformy lezou dovnitř oknem, pokud se situace zdá být vážná. Jestliže se nejedná o případy bezprostředního ohrožení života, žádají strážnici o asistenci hasiče, aby zajistili otevření bytu.

Náhradní klíče u známých

Podobně jako v tomto případě se ale může stát, že se dostanou dovnitř i bez pomoci kolegů z jiných bezpečnostních složek. A vůbec to není špatný způsob!

I proto vedoucí kanceláře ředitele městské policie Irena Seifertová doporučuje osaměle žijícím starším lidem, aby zvážili možnost zanechat náhradní klíče od bytu u svých příbuzných, známých či důvěryhodných sousedů. „Výrazně tím usnadní vstup do bytu v případě nenadálých zdravotních komplikací," připomněla Seifertová.

Čtěte také: Pozor na podvody s uhlím, varuje policie