NSS kárnou žalobu veřejně projedná 29. března, na což v týdnu upozornil server Česká justice. Podrobnosti k žalobě poskytla ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. Ministr jako kárný žalobce tvrdí, že vztahy s Halou mimořádně vážně narušily důvěru v nestrannost a nezávislost Veselého.

Čtěte také: Nevracím se k otázce, co jsme tehdy mohli udělat lépe, říká Václav Klaus

Klíčovým důkazem, o který Pelikán opírá svůj návrh, jsou odposlechy pořízené v trestním řízení vyvolaném údajnou snahou o zmanipulování insolvence chemičky Via Chem. V kauze je stíhaná početná skupina lidí včetně Haly a podnikatele Petra Sisáka. Veselý mezi nimi není. Hospodářské noviny v únoru napsaly, že Veselý o odposlechu své kanceláře věděl.

Trestní odposlechy podle dosavadní judikatury nelze v kárném řízení použít. Jsou použitelné výlučně v trestních řízeních týkajících se závažných činů. Pelikán navrhuje kárnému senátu, aby judikaturu změnil.

Situací na českobudějovickém soudu se kárný senát zabýval už v únoru. Uznal předsedu krajského soudu Milana Tripese vinným z toho, že na konci prosince 2015 novému soudnímu oddělení nesprávně přidělil 1521 případů. Žádné kárné opatření soud neuložil. Tripes pochybení odmítal, podle něj šlo o běžné manažerské rozhodnutí a postupují tak i jiné soudy. S kauzou Via Chem Group kárná žaloba nijak nesouvisela.

Nepřehlédněte: Sobotka chce s koaliční radou opět řešit korunové dluhopisy