Část veřejnosti se nespokojila s konstatováním kriminalistů, že v případu z minulého čtvrtku nedošlo k cizímu zavinění a že na přání rodiny policie nekomentovala žádné podrobnosti. Nevyjádřil se – třeba jen přáním upřímné soustrasti pozůstalým – ani nikdo z představitelů menšinové vlády Andreje Babiše (ANO), který se spoléhá hlavně na podporu komunistů. Především na sociálních sítích se však kvůli „mlčení“ začaly šířit různé teorie.

Lidé na Palackého náměstí v Praze vytvořili pietní místo, kde je kromě svíček také spousta protivládních vzkazů. Někteří vidí paralelu s činem upáleného studenta Jana Palacha, který protestoval v roce 1969 proti letargii veřejnosti po sovětské okupaci v srpnu 1968 a následné normalizaci, prohlubující zmar totalitního režimu. Souvisela tedy tahle sebevražda s koronavirou situací?

Policie: Muž nebyl ženatý

„Důrazně se ohrazujeme proti šíření nepravdivé informace, že muž spáchal sebevraždu z důvodu úmrtí jeho manželky na nemoc covid-19, které i přes jeho snahu nebyl podán lék ivermektin,“ napsala policejní mluvčí Kropáčová v tiskovém prohlášení. „Na základě provedeného šetření bylo spolehlivě zjištěno, že se tato informace nezakládá na pravdě. Naše vyjádření potvrzuje i fakt, že muž nebyl ženatý,“ dodala.

Antiparazitikum, které se používá hojně i ve veterinární medicíně, je vnímána velkou částí společnosti jako „zázračný“ lék na koronavirovou nákazu. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden umožnilo zdravotnickým zařízením podávat léčivý přípravek s látkou ivermectin, ačkoliv tento medikament není registrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Odborníci varují, že jeho přínos v léčbě covidu nebyl dostatečně prokázán, ale zastánci ivermektinu zase argumentují tím, že pacientům ani neuškodil.

Fakultní nemocnice v Motole v reakci na výroky nezařazeného poslance Lubomíra Volného (SPD) uvedla, že „léky pro koně“ hospitalizovaným pacientům nepodává. Volný totiž údajně poskytl ivermektin do FN Motol na přání jedné z podporovatelek, jejíž manžel měl prý těžký průběh covidu.