Mladá Čiperova oběť zemřela v noci z 21. na 22. října 2016 v lesoparku v pražské Kavalírce, když jej do hrudníku zasáhla kulka z Čiperovy pistole Astra ráže 6,35 mm Browning.

"V nesprávný čas na nesprávném místě se setkali dva opilí muži a jeden z nich byl na naneštěstí ozbrojený," popsala incident v závěrečné řeci obžaloba. Po pitvě se ukázalo, že zavražděný měl v krvi 2,08 promile alkoholu. Čiperova "hladinka" zjištěna nebyla, avšak podle obžaloby byl střelec alkoholem ovlivněn "v přesně nezjištěné míře", vliv požití alkoholických nápojů soud zmínil také v rozsudku.

Čipera se hájil tím, že jednal v nutné obraně proti útoku náhodného kolemjdoucího. Soud označil toto tvrzení za "zcela nevěrohodné".

Jenže co se přesně stalo, je těžké určit, neboť v době činu nebyli v místech mezi ulicemi Nad Kavalírkou a Pod Kavalírkou žádní svědci. Čiperovi se podle jeho slov udělalo při cestě z restaurace nevolno, tak se posadil na obrubník a jeho partnerka po chvíli pokračovala dál. Varhaník a sběratel zbraní pak údajně čelil "intenzivnímu a agresivnímu" útoku a "pravděpodobně vystřelil". Čipera si údajně nic víc nepamatuje, probral se až doma na podlaze.

Vrah maskoval stopy

Soudkyně Denisa Durdíková v pátek podle serveru České noviny upozornila, že odsouzený svou výpověď během procesu v zásadních bodech opakovaně měnil, a soud jí proto nemohl věřit. "Soud nemá žádnou pochybnost o tom, že útok tak, jak jej obžalovaný popsal, se prostě nestal," řekla Durdíková s odkazem na "povrchní" zranění vyfotografovaná na Čiperově těle. Podle soudu také bylo objektivně prokázáno, že Čipera stál v momentě výstřelu výše než usmrcený mladík.

Zástupcům justice při procesu pomohlo zdokumentování zranění na Čiperově těle. Podle prvního soudního znalce byla následkem pádu, jeho kolega sice útok připustil, avšak učinil až na základě "pravděpodobného zhmoždění" na Čiperově hlavě zdokumentovaném až tři měsíce po údajném napadení. Odsouzený muž navíc nic neohlásil na policii. Po incidentu se navíc snažil upravit zbraň tak, aby nemohla být identifikována. Kriminalisté Čiperu vypátrali loni v únoru za pomocí registru zbraní.

Městský soud jej nyní shledal vinným z vraždy, nařídil mu také náhradu nemajetkové škody pozůstalým v celkové výši půl milionů korun, vedle toho musí zaplatit ještě 25 tisíc matce zemřelého. Od trestu ve výši 14 let, který navrhovala státní zástupkyně Jana Kadeřábková, jej uchránila jen dosavadní bezúhonnost. Čipera se hodlá proti pátečnímu verdiktu odvolat.

Třiapadesátiletý vysokoškolsky vzdělaný hudebník dále však rozhodnutí soudu před novináři nekomentoval. "Počkáme na vyhotovení rozsudku a potom podáme v písemné formě odvolání," řekl Čiperův právní zástupce Jiří Slavík. Obhajoba obvinění z vraždy odmítá, protože podle ní nebyl dokázán úmysl mladíka zabít.