Řidiče, u něhož dechová zkouška ukázala, že usedl za volant pod vlivem alkoholu, načapali policisté 4. dubna v Říčanech. Z lapálie se šofér pokusil vybruslit pokusem o ukončení silniční kontroly tím, že policistům nabídl úplatek. Nepochodil.

Setkal se s odmítnutím – a vykoledoval si navíc stíhání pro zločin podplácení, za který v případě uznání viny může soud vyměřit peněžitý trest, propadnutí majetku – a také pobyt ve vězení v rozmezí od jednoho roku do šesti let.

Stíhání pro podplácení, které bude řešit jiný okresní soud, ale věc může skončit stejnou sankcí, čelí také šofér, jehož případ z 20. dubna je říčanské události podobný jako vejce vejci. Starší muž se na silnici poblíž Jílového u Prahy pokoušel obměkčit policejní hlídku penězi poté, co vyšlo najevo, že osobní auto řídil pod vlivem alkoholu. „Nabízený úplatek policisté nepřijali," připomněl Chalupa.

S nabízením eur šofér nepochodilO případu 46letého řidiče kamionu, který se na Praze-západ neúspěšně snažil vyřešit své problémy nabídkou úplatku v eurech, informovala ve středu policejní mluvčí Marcela Pučelíková. Šoféra tahače Renault Premium, který nadýchal 2,27 promile a při opakovaném měření na displeji vyskočila hodnota 2,22, podle jejích slov dopadla v listopadu hlídka Městské policie Hostivice v tamější Průmyslové ulici.

„Strážníci muže na místě zadrželi a předali policejnímu orgánu na hostivické obvodní oddělení k provedení dalších úkonů," konstatovala Pučelíková. 
Na služebně se ale podezřelý pokusil vyjednávat. Vyrukoval s nabídkou úplatku, pokud policisté přivřou oči a jeho jednání nebudou dále řešit.

Dosáhl tím ale jediného: kromě trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, kde mohl být ve hře až roční pobyt ve vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti, má nyní na krku ještě další skutek. A za podplácení mohou být sankce podstatně přísnější - tak ty majetkové, tak odnětí svobody. Trestní zákoník stanoví až šestiletou sazbu.