Muž, který chtěl ze svých hříchů vybruslit koupí odpustku, je podezřelý hned ze dvou trestných činů - vedle ohrožení pod vlivem návykové látky také z podplácení. Za to by u soudu mohl padnout trest od jednoho do šesti let odnětí svobody, uvedla ve středu policistka Hana Jeřábková.

„Nemůžu si dovolit přijít o řidičák," svěřil se 38letý šofér policistům z pohotovostní motorizované jednotky, kteří ho zastavili k běžné silniční kontrole v pátek 18. dubna pět minut po páté v Praze 5 - ve Štefánikově ulici na Smíchově. A hned bylo jasné, že kdyby se z řidičské morálky známkovalo, bylo by to na pětku: z okénka se vyvalil pach alkoholu a to, že má upito, muž za volantem ani nepopíral. Jen odmítl upřesnit, kolik. Nezjistili to ani policisté, protože podrobit se dechové zkoušce muž odmítl. Následovalo oznámení, že je podezřelý ze spáchání trestného činu - a na místě mu bude zadržen řidičský průkaz.

Muž měl ale svou hlavu. Nikoli na pět, ale situaci ocenil rovnou na deset. Tisíc. Korun. Přímo tady a teď; z ruky do ruky. Tím bude po problému. „ Potřebuju věc vyřešit jinak. Tady máte deset tisíc korun; vezměte si je, já zaparkuji a půjdu na metro - a nic jste neviděli," prohlásil, načež jednomu z policistů předal svazek bankovek. Vděku se ale nedočkal. Na místě byl zadržen pro podezření ze spáchání dalšího trestného činu.

Další desetitisícová nabídka policistům

Hodně podobný případ - a to jak situací, tak výší nabízené částky - se v metropoli stal i před několika dny. Dám vám deset tisíc; mám je tady, zněla nabídka, kterou vyslechli členové hlídky pražské policie, jež první květnový den po sedmé ranní dohlížela na dění ve Strašnicích. V samém závěru noční služby dostala prostřednictvím radiostanice upozornění, s nímž se na policejní tísňovou linku obrátili svědci: v oblasti se pohybuje stříbrný vůz BMW, jehož řidič si počíná, jako by byl opilý. Policisté vyjeli udaným směrem - a zanedlouho podezřelý bavorák viděli v protisměru.

Kolik uhodilo, bylo vidět, sotva auto zastavili a řidič vystoupil; jeho nejistá chůze vydala za sto slov. Šestatřicetiletý šofér se potácel a měl zjevné problémy s udržením rovnováhy. Sám přiznal konzumaci čtyř malých piv - o provedení dechové zkoušky ale nechtěl ani slyšet. „Dá se se to nějak vyřešit?" obrátil se na policisty z poloviny s otázkou a zpola s nabídkou, kterou zaznamenala minikamera na uniformě, jíž jsou vybaveny některé hlídky nejen v metropoli, ale i v okolí hlavního města.

Rovnou následovalo i matematické vyjádření řidičových představ: do rukou policistů předat deset tisíc - a odjet pryč. Záležitost bude vyřízena. S tímto návrhem, který ještě zopakoval, aby mýlka byla vyloučena, ale řidič nepochodil. Naopak; tvrdě narazil. Na místě byl zadržen jako podezřelý z podplácení.