„Společenská škodlivost jednání obou obžalovaných je vysoká, nešlo o turisty, či dělníky, kteří by se dopustili excesu. Do Prahy přijeli jen proto, aby zde mohli páchat zvlášť závažnou trestnou činnost. Proto je na místě i trest vyhoštění, trest odnětí svobody je uložen na spodní hranici,“ uvedl podle serveru iDNES.cz předseda senátu Viktor Mach.

Obhajoba přitom žádala kvůli důkazní nouzi zproštění viny. Advokáti zpochybnili třeba pachové stopy, rekonstrukci činu nebo některé svědecké výpovědi.

Případ se odehrál 8. prosince 2016 v klenotnictví v Dlouhé ulici. Volkovs si podle obžaloby nechal od prodavačky ukázat zboží a poté s Čalomovsem na chvíli odešel pod záminkou, že si jdou vyzvednout peníze na zálohu šperku. Po návratu tvrdili, že jim bankomat hotovost nevydal, a když žena začala nabízené šperky uklízet, Čalomovs na ni namířil pistoli. Vzadu ji svázali a zalepili ústa.

Rusové pak našli klíč, díky čemuž se dostali do trezoru, odkud si odnesli 43 diamantů, 125 šperků osázených drahými kameny a troje značkové dámské hodinky. Uloupili rovněž skoro 200 tisíc v hotovosti.

Podle rozsudku způsobili škodu 6,8 milionu korun, uhradit musí šest milionů korun. Zbytek podniku proplatila pojišťovna, které od odsouzených může peníze požadovat v civilním řízení, informoval s odkazem na agenturu ČTK server Blesk.cz.