„Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal Sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc," řekl novinářům při odchodu z budovy pražského městského soudu. Upozornil, že soudní senát potrestal jeho a další čtyři obžalované, ačkoliv zároveň připustil, že nic neudělali a nic tím nezískali.

Postup radních prý posvětil právník 

Svoboda už ve své dřívější výpovědi před soudem poukázal na to, že proces se týká principů zastupitelské demokracie a toho, jak má zastupitelská demokracie pracovat. Zdůraznil, že postup radních ohledně nových smluv s firmou vlastnící práva ke kartě opencard posvětil právník. Smlouvy prý navíc bylo nutné schválit, aby se Praha nemusela vrátit k papírovým jízdenkám.

ODS má obavy o nestrannost justice 

Po oznámení podmíněného trestu pro bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) v kauze opencard mají představitelé jeho strany pochybnosti o nestrannosti české justice. Rozhodnutí o vině považují za kriminalizaci politického rozhodnutí.

Pražský městský soud dnes uložil podmíněné tresty pěti z 15 obviněných včetně dalšího exprimátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (SZ) uvedla, že si nedovede představit, že by rozsudek obstál před odvolacím soudem. Podle šéfa pražské TOP 09 Jiřího Koubka je verdikt absurdní a ostudný.

Představitelé ODS k verdiktu soudu 

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že ze Svobodova odsouzení je v šoku. „Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti," uvedla. Věří, že odvolací soud Svobodu zprostí viny.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů. „Pokud nakonec k odsouzení dojde, zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr (Dan) Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch," uvedl v narážce na postup ministra Ťoka, jehož úřad prodloužil bez soutěže smlouvu s firmou Kapsch na provoz mýtných bran.

Čtěte také: Soud uznal Svobodu a Hudečka vinnými v kauze opencard