VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roky domácího násilí prý uzavřelo znásilnění dítěte

Praha – Prosím soud, aby se zamyslel; tady jde o budoucnost mých dětí a mé rodiny, apeloval v úterý na senát soudkyně Veroniky Čeplové 54letý obžalovaný, který u Městského soudu v Praze čelí obžalobě z vážných zločinů: z dlouhodobého týrání své o třicet let mladší manželky a se sexuálně motivovaného útoku na 10letou holčičku z okolí rodiny, kterou jeho žena měla v kritické chvíli svěřenou na hlídání.

20.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

„Viděli jste, jak manželka vypadala," narážel na fakt, že korunní svědkyně v jeho kauze přišla do jednací síně vypovídat jaksi… – no, řekněme, že působila dojmem, jako by si dala před cestou k soudu něco ostřejšího na kuráž. „Nechte mě, abych ji mohl z toho marastu vytáhnout a starat se o své děti," požádal senát, než ukryl své oči za papír, na který si pro svou řeč napsal poznámky.

Byla to přitom právě jeho manželka, kdo se na konci loňského října postaral, aby skončil ve vazební cele. Šokující příběh hororového dění, odehrávající se údajně za zavřenými dveřmi bytu v centru metropole, se na stránkách policejních protokolů začal odvíjet od počátku loňského listopadu. Poté, co se mladá žena v doprovodu svého otčíma dostavila na policejní služebnu, aby oznámila, že svého muže přistihla při zcela nemístném zájmu o tělo školačky, která byla na návštěvě – a při té příležitosti se také svěřila, jak jí muž po celých osm let trvání manželství ubližuje.

Žena, která obžalovaného znala od nejútlejšího dětství, jelikož byla kamarádkou jeho starší dcery, policistům detailně popisovala své útrapy. Od doby, kdy se jako mladičká dívka vdávala, bývala doma bita. Tohle násilí podle obžaloby trvalo skutečně dlouhodobě; od roku 2002 do loňského podzimu. S modřinami na těla prý utíkala ke své matce a otčímovi – někdy sama, někdy i s dětmi. Sám obžalovaný připustil, že dobře věděl, kde ji hledat – a v některých případech ji přivedl domů i pod tíhou podstatně pádnějších argumentů nežli jen své výmluvnosti.

Před soudem už ale údajná oběť týrání vypovídala jinak než na policii. Zcela opačně. Zastávala se manžela a potvrzovala jeho verzi událostí. S tím, že v situaci, kterou původně pod vlivem alkoholu vyhodnotila jako sexuálně motivovaný zájem o dítě, ve skutečnosti vlastně neviděla, že by se stalo cokoli závadného.

Se změněnou výpovědí ale nekorespondují svědectví lidí z okolí údajně bité ženy. A také dívenka, které je nyní jedenáct, policejním specialistům popisovala dění, které rozhodně nebylo tím, jak událost vylíčil „strejda" obžalovaný: že se osudného večera nestalo vůbec nic, nanejvýš se kvůli tomu, že i on měl upito, mohl cestou k televizi o školačku ležící v posteli opřít. „Nemám čtyři ruce ani nejsem chobotnice, abych ji držel za ruce a ještě za pusu a k tomu olizoval," tvrdil u soudu. „Je to celé nesmysl," zdůraznil.

Plačtivá výpověď dívenky

A že dívenka vyprávěla něco jiného? To si prý neumí vysvětlit. V soudní síni naznačil, že si možná vzpomněla na olizování, které znala od pejska, a v dětské fantazii se spojily dvě různé věci. „Něco také mohla slyšet ve škole, zažít na hřišti nebo to pochytila venku od těch, se kterými se stýká – ona si hraje s tou partou, co se koupe ve fontáně na Folimance," řekl obžalovaný s tím, že dívku, které tehdy bylo devět, sám viděl, jak jenom v kalhotkách skáče do vody. A když pak za hodinu přišla na návštěvu a tohle chování jí vytýkal, lhala, že to není pravda. Když dívenka lže, lze to podle obžalovaného poznat podle toho, že pofňukává. Což souzený muž jistojistě nezmiňoval náhodou – výpověď poškozeného dítěte, která u soudu zazněla z videozáznamu pořízeného policií, lze charakterizovat jako plačtivou. Naopak psychiatrický posudek by spíše napovídal tomu, že výpověď je věrohodná.

Obžalovaný připouští, že ani on sám se vždycky nechoval nejlíp, i když to třebas myslel dobře – během pobytu ve vazbě ale měl dost času přemýšlet. A pro budoucnost má jasno: chce se především rozloučit s alkoholem, starat se o rodinu a vydělávat peníze pro její zabezpečení. K tomu by rád dostal od soudu příležitost. A také by se snažil vzdálit svou manželku od její rodiny. „Oni se zdržují v hospodě a myslí si, že práce, zodpovědnost a pořádek jsou sprostá slova," konstatoval.

Zda trestní senát přesvědčil, se dozví ve středu v poledne. Na promýšlení verdiktu si soudkyně Čeplová vyhradila více času, než poté, co zazní závěrečné řeči, bývá u většiny soudních jednání obvyklé.

Roky kriminálu, nebo podmínka?

Rodina, jejíž špinavé prádlo se nyní propírá u Městského soudu v Praze, rozhodně nebyla tuctová. Zatímco státní zástupkyně nepochybuje o tom, že pravdivá je první verze výpovědi údajně týrané ženy – tedy slova o tom, že o generaci starší manžel napadal ji i jejich dva společné potomky. Dlouhodobě. Její matka s otčímem pro ni dokonce hledali ubytování v azylovém domě. Vždy se ale vrátila k manželovi. Zlom nastal loni 28. října, kdy svého muže večer přistihla, jak klečí mezi nohama školačky, která byla na návštěvě, a dívka řekla, že ji strejda líže. To byl z pohledu obžaloby poslední impuls k tomu, aby se vypravila na policii a tam popsala nejen to, co viděla, ale obsáhle se zmínila i o tom, jak vypadalo předchozích osm let společného soužití. Právě téhle verzi žalobkyně věří, přestože manželka obžalovaného ještě před začátkem soudního jednání všechna svá tvrzení odvolala. Nyní tvrdí, že k původní výpovědi byla přinucena svým otčímem – a navíc vypovídala opilá.

„Vy jste vstoupila na stranu zla," obrátil se ke státní zástupkyni obžalovaný, který za vším vidí pomstu své tchyně. „Státní zástupkyně nevěří mé manželce, já zas nevěřím těm svědkům," oslovil soud s prosbou, aby i senát pečlivě zvažoval, komu věřit.

Údajně nestandardní okolnosti oznámení případu podtrhuje i obhájkyně. „Co zahlédla v dětském pokoji, oznamovala svědkyně pod vlivem alkoholu. Rodinná rada došla k závěru, ať to jde oznámit – za účinné podpory nevlastního otce, který ji o půlnoci doprovodil na policii," argumentuje obhájkyně důrazem na to, že její klient skutky, z nichž je viněn, odmítá. „Nic takového jsem neudělal," potvrdil i obžalovaný.

Obžaloba navrhuje uznat obžalovaného vinným z týrání osoby žijící ve společném obydlí (při uznání viny je trestní sazba v případě dlouhodobého páchání 2 – 8 let odnětí svobody) a ze znásilnění (jestliže je obětí dítě, stanovuje trestní zákoník 5 – 12 roků vězení) – přičemž trest s umístěním do věznice s ostrahou by měl být vyměřen při dolní hranici sazby. Naopak obhájkyně požaduje pro klienta zproštění obžaloby – a pro případ, že by soud vzal vinu za prokázanou, navrhuje podmíněný trest. A pokud by už muselo být rozhodnuto o pobytu ve vězení, ať je to prý osm měsíců, po které obžalovaný pobýval ve vazbě – a „šel hodně do sebe".

Autor: Milan Holakovský

20.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení