Okolnostmi případu se ještě zcela nepochybně bude zabývat odvolací senát pražského vrchního soudu. Novák totiž úmyslný zločin od počátku odmítal; trval na tom, že není vrah. Ano, snažil se ujet, protože nechtěl, aby byl opětovně přistižen při porušování zákazu řízení. „Ne ale za cenu, že bych někoho zabil," zdůrazňoval s tím, že neměl v úmyslu komukoli ublížit. Tím méně způsobit smrt. Soud se však ztotožnil s hodnocením státního zástupce Tomáše Milce – tehdy 23letý řidič si i přesto, že měl v těle pervitin, podle znaleckého posudku musel dobře uvědomovat, co může způsobit; zde přitom rozhodně nešlo o běžnou nehodu.

Ani žalobce však nemůže být s rozsudkem zcela spokojen. Pro Nováka žádal o rok delší pobyt za mřížemi – trest odnětí svobody v trvání 17,5 roku. Naopak advokátka Barbora Langerová chtěla případ kvalifikovat jako podstatně mírněji trestané usmrcení z nedbalosti.

Za deštivého večera…

Tragédie se stala loni 2. května poblíž Kostelce nad Labem na Mělnicku. Novák za volantem auta s provedenými úpravami v rozporu s předpisy a s poznávacími značkami „vypůjčenými" z jiného vozidla se tehdy za deštivého večera snažil po silničkách na Praze-východ ujet hlídce brandýských policistů.

Protože mířil na Mělnicko, zapojila se i hlídka z Kostelce, která mu nedaleko Záryb postavila do cesty služební vůz s blikajícími majáky. Novák ve snaze projet srazil policistku stojící vedle auta. To jsem nechtěl, tvrdí – a hájí se tím, že ji neviděl; poprvé ji prý spatřil až v okamžiku nárazu. Podle soudce Zelinky ji však musel vidět včas, i kdyby na sobě neměla reflexní vestu, kolem čehož se vedly v jednací síni spory.

Čtěte také: Neviděl jsem ji, řekl souzený mladík o sražené policistce