Už v říjnu přerušil Krajský soud v Praze projednávání korupční kauzy s tím, že chce nejprve vyřešit námitky z podjatosti. Soud o nich rozhodl v neveřejném jednání na začátku listopadu. Černý ČTK potvrdil, že rozhodnutí obdržel v pátek a ihned podal stížnost.

Kauza se táhne už od roku 2013

Rath tvrdí, že soudce Pacovský o jeho kauze nemůže rozhodovat nestranně, protože podle něj čelí politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Senát soudce Pacovského Rathovi v červenci 2015 uložil trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek. Rozhodnutí v loňském roce zrušil odvolací soud a to kvůli použitým odposlechům. Případ se letos dostal k Nejvyššímu soudu. Ten naopak rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Podle obžaloby byly hlavními organizátory celého případu Kateřina a Petr Kottovi. Ti prý přizpůsobovali veřejné zakázky bez Rathova vědomí. Jednoho z účastníků soutěže navíc za úplatek zvýhodnili. Soud jim za to vyměřil trest 7,5 roku. V celé kauze je 11 obžalovaných. Mezi stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností.  Soudy se kauzou zabývají už od roku 2013.