Připustila sice, že když stála v čele Středočeské turistické a informační služby (STIS), opravdu v roce 2009 byla u zadávávání veřejných zakázek v rámci projektu Osobnosti Středočeského kraje, připravovaného už za jejího předchůdce – trvá však na tom, že na výsledky výběrových řízení ani na způsob jejich vypsání neměla sebemenší vliv. To bylo předmětem rozhodování představenstva STIS – akciové společnosti, ve které ona sama působila jako zaměstnanec.
Roli šéfů a význam vztahů podřízenosti zdůraznil i obhájce Jaroslav Ortman. Pozici klientky připodobnil k bitevní vřavě – k válce, kde nasazují život vojáci a nikoliv generálové, přičemž sami na to, kam jsou nasměrováni, nemají pěšáci vliv. Právě v takové pozici se prý ocitla i Alexa – byť formálně zastávající vedoucí post.
Oba bojovali marně. Trestní senát Marie Markové neměl o vině pochybnosti. Obžalované vyměřil – zatím nepravomocně – podmíněný trest: dva roky s odkladem na zkušební dobu v trvání tří let. Podle verdiktu má také uhradit Středočeskému kraji způsobenou škodu vyčíslenou na 7,8 milionu korun.
Sedm menších subdodávek
Provinit se Alexa měla rozdělením celkové zakázky na propagaci významných středočeských osobností na sedm menších subdodávek (aby vzhledem k jejich objemu nebylo třeba vypisovat otevřené výběrové řízení a postačilo oslovit s výzvou k podání nabídek několik vybraných firem) – přičemž tyto tendry nakonec vyhrála jedna zvýhodněná firma, která zakázky získala navzdory tomu, že nabídla prý přemrštěné ceny.
Podle obžaloby, s níž se trestní senát ztotožnil, byla porušena závazná pravidla hospodářského styku a došlo k porušení povinností při správě cizího majetku.
Vykonavatelka rozhodnutí šéfů
Alexa nicméně trvá na svém: ona nic nechystala; v té době by ostatně ani takový úkol nezvládla, protože neměla dostatečné vzdělání ani potřebné zkušenosti s takovou prací; chyběl jí i rozhled v oboru, takže by vlastně neměla ponětí, na které firmy se obrátit. Její hlavní úlohou prý bylo podepsat papíry připravené buď odbory krajského úřadu, nebo přímo jeho vedením.
Také advokát Ortman je přesvědčen, že pokud je věc projednávána jako trestný čin, mělo na lavici obžalovaných usednout mnohem více lidí. Klientku i on považuje za pouhou vykonavatelku rozhodnutí šéfů z představenstva akciové společnosti, jimž se vlastně ani nedalo odporovat. Alexa prý jen mohla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a s nasazením svých schopností pracovat na plnění úkolů.
S půjčkou to klaplo, s dotací nikoliDlouhodobě připravovaný projekt propagace 57 vybraných historických osobností s různých středočeských regionů, který měl pomoci turistickému ruchu a přilákat návštěvníky do krajských galerií i muzejních expozic, se naplno rozběhl v roce 2009.
Tehdy Středočeská turistická a informační služba (STIS) – krajská organizace založená k podpoře turistického ruchu za vlády hejtmana Patra Bendla z ODS, v éře jeho nástupce Davida Ratha z ČSSD však utlumovaná a opakovaně označovaná za určenou k likvidaci – vypsala zakázky na konkrétní produkty včetně přípravy a tisku knih, brožur a mapy.
Bezmála 13milionové výdaje mělo podle původních představ pomoci krýt téměř 10milionů korun z evropských fondů. S tím také kraj své akciové společnosti STIS poskytoval půjčku; počítalo se, že po proplacení dotace budou peníze vráceny. Vzhledem ke způsobu zadávání zakázek – od počátku kritizovaném pravicovou opozicí – však projekt podporu z evropských peněz nezískal.
Ukázalo se, že nenaplněny zůstaly i představy například o tom, jak se díky projektu podaří propojit školy s činností kulturních institucí ve správě kraje. O tom vyjadřovala už před jeho spuštěním pochybnosti i tehdy nová sociálně demokratická reprezentace kraje – nakonec ale padlo rozhodnutí projekt odstartovat, aby nebyly promarněny prostředky a úsilí, vložené do příprav už za minulého vedení.
Hejtman Rath nicméně opakovaně prohlásil, že nově jmenovaná ředitelka STIS, jíž se po jeho nástupu stala Šárka Alexa, má jako hlavní úkol zajistit ukončení činnosti společnosti.
Čtěte také: Za dělení středočeských zakázek prý obžalovaná nemůže