Osoby byly obviněny z celkem osmi trestných činů - například zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku, podplácení a podílnictví. Státní zástupce Jiří Pražák o zahájení obžaloby na Ratha a spol. informoval na justičním webu. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Podle policie si pachatelé řekli o úplatky dohromady za 66,5 milionu korun. I když předány byly podle detektivů jen asi tři miliony. Při rekonstrukci nebo výstavbě pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun.

Vyšetřování korupce exministra zdravotnictví a poslance za ČSSD vedlo k obžalobě v této druhé větvi už před dvěma lety. Avšak soud loni v lednu kauzu vrátil k došetření, přičemž se řídil rozhodnutím Vrchního soudu v Praze z první větve kauzy. Policejní odposlechy totiž byly označené za nezákonné, takže je nelze v případu použít jako důkaz. Nejvyšší soud však loni konstatoval, že odposlechy jsou v pořádku. "Oproti původní obžalobě podané v červenci 2016 se počet obviněných, počet skutků, ani jejich právní kvalifikace nijak nezměnila," upozornil nyní státní zástupce Pražák.

Rath se přirovnal k popravené Horákové

V první větvi Rathovy kauzy u Krajského soudu v Praze padl - byť nepravomocný - rozsudek už na konci června. Politik a lékař si jej však vyslechnout nepřišel. Místo toho uspořádal blízko Pražského hradu tiskový brífink, kam přinesl rudé trenky a řekl, že verdikt znal předem.

"Jsem rád, že žiji v době, kdy už byl zrušen trest smrti, kdybych žil v době Milady Horákové, pravděpodobně bych dopadl stejně," prohlásil Rath a přirovnal své trestní stíhání ke komunisty vykonstruovaném procesu, který skončil popravou Horákové. Rath také tvrdil, že prezident Miloš Zeman si přál jeho odsouzení a snažil se ovlivňovat justici.

Jedna z nejsledovanějích korupčních kauz v historii Česka odstartovala 14. května 2012, kdy policie zatkla Ratha spolu s Kateřinou a Petrem Kottovými před Kottové vilou v Hostivicích u Prahy. Exhejtman si nesl krabici vína, v níž však kriminalisté našli sedm milionů korun. Rath se hájí, že o tom nevěděl a že peníze měly sloužit sociální demokracii na předvolebním kampaň.