"Nečekávám nic, jenom že se tady v podstatě odehraje takové divadlo pro veřejnost, aby se neřeklo. Rozhodnuto už je," uvedl před začátkem soudního řízení Rath.

Zamítnutí stížností na soudce a senát 

Soud jednání přerušil loni, kvůli námitkám proti práci předsedy a trestního senátu. Rozhodnout tak musela justice. Rathovy stížnosti byly zamítnuty s tím, že soudce Pacovský ani senát nejsou podjatí. „Tady je silný politický tlak prorvat to silou, nehledě na to, jak znějí zákony. Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků," komentoval rozhodnutí soudu Rath.

Několik obžalovaných včetně Ratha bude chtít, podle jednoho z právníků, doplnit své výpovědi.  „To bude velká část sdělení. Upozornit na pasáže v rozsudku, které jsou v rozporu s důkazy," uvedl právník.

Průběh kauzy 

Soud bývalému středočeskému hejtmanovi udělil v roce 2015 trest za přijímání úplatků v souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Rozsudek pak v neveřejném jednání zrušil vrchní soud, který vrátil věc k novému projednávání.

Za hlavní organizátory trestné činnosti považuje obžaloba manžele Kottovi, kteří přizpůsobovali zakázky s Rathovým vědomím „velkým hráčům“. Soud jim za to vyměřil trest v délce trvání 7,5 roku vězení. V celé kauze je 11 obžalovaných, které policie pozatýkala v roce 2012. Soudy kauzu řeší od roku 2013.