Rath řekl, že pokud jeho věc zůstane u stejného soudce, očekává obdobný trest. Doufá proto, že je stále šance dostat jeho případ „k jinému, nezávislému soudu".

Případ, v němž je obžalováno 11 lidí a kde je nejznámějším obviněným právě bývalý hejtman a exposlanec Rath, dospěl dnešním prvoinstančním rozsudkem nad devíti lidmi k prvnímu závěru. Aféra vypukla před zhruba třemi lety. Obžalovaní vinu odmítají. Výjimkou je podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci, s policií začala spolupracovat a dnes od soudu odešla s tříletým podmíněným trestem.

Kromě Salačové padly ještě dva další podmíněné tresty, zbylým šesti obžalovaným dnes soud uložil tresty vězení. Rozsudek není pravomocný. Dva obžalovaní se na místě odvolali, zbylí si ponechali lhůtu. Případem se bude zabývat pražský vrchní soud.

Dělil se o úplatky

Podle obžaloby byly veřejné zakázky na opravu zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici a modernizaci krajských nemocnic předem domluvené pro vybraného vítěze za úplatek. Rath prý o všem věděl coby hejtman Středočeského kraje a dělil se o úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivnit, protože prý byly pod vícenásobnou kontrolou.

Soud zahájil hlavní líčení v srpnu 2013. Ratha zatkla policie v polovině května 2012. Pak strávil zhruba 18 měsíců ve vazbě. Soud vyslechl několik desítek svědků. Přehrál také odposlechy telefonů a hovorů v místnostech a řadu videozáznamů, například z výslechů obviněných před policií nebo ze zadržení Ratha. Oprávněnost odposlechů často zpochybňovali advokáti. Loni se projednání zpomalilo kvůli letní přestávce a zdravotním a jiným důvodům. Soudce Robert Pacovský nedávno z podobných příčin z hlavního líčení vyloučil k samostatnému projednání případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých veřejných zakázek Lucii Novanské na duben a květen.

Rath: Soud ignoroval klíčové důkazy

Rath dnes uvedl, že Pacovský není nestranný a dnes ani do značné míry „nemohl rozhodnout jinak". „Protože on je mnou žalován za mnohasettisícovou škodu v souvislosti s nezákonnou vazbou," řekl. Pokud by nyní soudce dospěl k jiným závěrům než vězení, zkomplikoval by si podle Ratha svou osobní pozici ve vztahu k žalobám kvůli vazbě. Navíc si Rath myslí, že soudce „trochu plní nějaké to zadání politického monstrprocesu". Soud prý ignoroval „klíčové důkazy", za které Rath označil znalecké posudky, podle nichž nikomu nevznikla škoda.

Mezi potrestanými byli dnes manažeři zdravotnických a stavebních firem, které se účastnily zmanipulovaných tendrů. Soudce za organizátory korupce označil bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, a někdejšího náměstka krajských nemocnic a bývalého poslance ODS a šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Kotta.

Chobotnice