Již v minulosti se ohrazoval proto tomu, že v době, kdy byl stíhán vazebně, byl vlečen do jednací síně před objektivy kamer a fotoaparátů reportérů v poutech a předváděn jako zvíře. Za toto zacházení, které vnímá jako ponižující, nyní žádá náhradu. Ohrazuje se i proti zákazu vycestování z České republiky.

Prozatím Rath uspěl s odškodněním za nezákonnou vazbu. Justice totiž rozhodnutím Ústavního soudu ČR uznala, že závěrečná etapa 18měsíčního pobytu exhejtmana v cele vazební věznice byla protiprávní.

A ministerstvo spravedlnosti mu v minulém týdnu přiznalo 19tisícovou náhradu za výdaje na právní služby, vynaložené v souvislosti s nápravou nezákonného rozhodnutí. Na korunu přesně to dělá 19 421 korun. Nebyla by to částka konečná, pokud by Rath uspěl s aktuální žalobou.

Cesty do jednací síně za 30 tisíc

Podle advokáta Adama Černého klient po státu zastoupeném ministerstvem spravedlnosti žádá další desetitisíce. Například cesty do jednací síně, v žalobě označované jako ponižující a dehonestující zacházení projevující se v poutání při eskortě, jsou oceněny 30 tisíci, rozhodnutí o zákazu vycestování z České republiky bylo oceněno 24 tisíci.

A žaloba nezapomíná ani na devět tisíc představujících náhradu za ušlé příjmy v době návštěv u probačního úředníka nařízených po propuštění z vazby v listopadu 2013. Navýšit by se podle Rathových představ měla i náhrada za pobyt ve vazbě.

Podání žaloby k soudu následovalo poté, co souzený exhejtman neuspěl s žádostí o proplacení svých nároků podanou přímo na ministerstvo. S tím také souvisí její adresování – resort spravedlnosti totiž sídlí ve Vyšehradské ulici právě na Praze 2.

Čtěte také: Ministerstvo spravedlnosti zaplatí Rathovi za nezákonnou vazbu 19 tisíc