VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rathova kauza má pauzu, dostal obhájce ex offo

Praha /FOTOGALERIE/ - Osamělý jako kůl v plotě stanul v úterý u Krajského soudu v Praze někdejší středočeský hejtman David Rath. Stejně jako v pondělí neměl advokáta, který by ho hájil. Hlavní líčení tedy nemohlo pokračovat – a jednání se tak posunulo jen o píď. Projednávání kauzy údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje předseda senátu Robert Pacovský přerušil do 2. června s tím, že Rathovi bude ustanoven obhájce ex offo.

19.5.2015 1
SDÍLEJ:

Bývalý hejtman David Rath, stíhaný pro podíl na údajných korupčních manipulacích se zdravotnickými a stavebními zakázkami Středočeského kraje, u Krajského soudu v Praze.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Jméno se neříká

O přidělení obhájce z moci úřední rozhodl ještě během úterka v neveřejném jednání. Vlastně jde o formalitu – konkrétní adept se totiž nevybírá, ale ze seznamu advokátů, který má soud k dispozici, se uplatní první jméno, jež je na řadě. Pouze se ověřuje, zda mu v obhajobě něco nebrání (typickým příkladem může být střet zájmů plynoucí například ze zastupování protistrany v jiné kauze). Následně dotyčného právníka nebo právničku soud vyrozumí elektronicky – prostřednictvím datové schránky. Dokud nebude informován onen právník a také Rath, však soud jeho jméno nezveřejní.

Bude se čekat?

Na nového advokáta čeká rozsáhlý spisový materiál – kauzou s původně 11 obžalovanými se totiž soud začal zabývat již předloni v srpnu. I když se začne se spisem seznamovat ihned (může tak činit pouze v budově soudu; odnést si písemnosti není možné), nemusí s tím být hotov do zmiňovaného 2. června, kdy má jednání pokračovat. Státní zástupce Petr Jirát sice v úterý zopakoval svůj pondělní odhad, že on osobně by to viděl spíše na týdny než na měsíce – nevyloučil ale, že ustanovený obhájce nepožádá o prodloužení lhůty, aby se mohl seznámit se všemi detaily a vést obhajobu podle svých nejlepších schopností.

Vůbec přitom nemusí být jisté, zda obhajobu nakonec skutečně povede a bude to on, kdo bude pronášet závěrečnou řeč v Rathův prospěch. Pokud by si Rath přivedl vlastního advokáta, má obhájce na základě plné moci přednost před právním zástupcem ustanoveným z moci úřední. Ve hře přitom zůstává i možnost opětovného nástupu staronového týmu: Adama Černého a Romana Jelínka, kteří Ratha hájili dosud. Přesněji: do minulého týdne, kdy jim bývalý hejtman vypověděl plnou moc a jako nástupce najal Michala Pacovského – strýce předsedy senátu Roberta Pacovského. Ten prý zná svého synovce odmala – a navrhl jiný způsob vedení obhajoby: umírněnější způsob a méně konfrontační taktiku, než dosud volili Černý s Jelínkem.

Advokát řekl ne

Advokátovi Pacovskému Rath podepsal plnou moc minulý týden v pátek – v pondělí ale na jeho příchod čekal u soudu marně. Co se stalo, se prý dověděl až od soudce Pacovského: obhájce v sobotu poslal na podatelnu soudu e-mail s ověřeným podpisem (a následně během pondělí ještě tutéž právu zaslal prostřednictvím datové schránky), v němž se obhajoby zříká. Mluvčí soudu Zuzana Steinerová již v pondělí uvedla, že Michal Pacovský ve svém přípisu sděluje, že převzal Rathovu obhajobu 15. května.

„Poté, co týž den večer zjistil, že se nejedná o novou trestní věc, ale o probíhající řízení, plnou moc následující den vypověděl," uvedla Steinerová. „Připojil i dopis obžalovanému, který byl odeslán datovou schránkou 16. 5. 2015 v 15.50," doplnila. Podle dostupných informací advokát Pacovský aktuálně pracovně pobývá v zahraničí. Tvrzení Ratha, podle něhož se společně dohodli na změně taktiky pro závěrečnou fázi aktuálního procesu, na dálku označil za nesmysl.

Nesmyslem jsou podle Ratha naopak důvody vysvětlující odmítnutí obhajoby. Alespoň ty předkládané soudem – on sám prý nic neobdržel ani do úterka. Tvrdí, že „Pacovští" na něj ušili habaďúru, kdy se jim od něho i od jeho dosavadních advokátů podařilo vymámit důvěrné informace.

Také zmiňovaná mýlka hovořící o záměně vrcholícího soudního procesu s novým trestním stíháním je podle exhejtmana vyloučená. V úterý na soudní chodbě ukázal novinářům plnou moc se dvěma klikyháky – prý vlastnoručními popisy jeho i Pacovského – v jejímž záhlaví se doslova uvádí: „zplnomocňuji … k zastupování ve věci vedené Krajským soudem v Praze pod sp. zn. 4T 21/2013 a následně v navazující věci vedené Krajským soudem v Praze, sp. zn. 4T 5/2015".

Není tedy pochyb o tom, že jde o kauzu zahájenou již předloni, z níž byli Rath a jedna ze spoluobžalovaných Lucia Novanská letos vyloučeni k samostatnému projednání. Zmiňované nové stíhání ostatně ještě k soudu nedospělo. Za této situace – a také vzhledem k tomu, že při jednání, u kterých kromě Ratha a Pacovského byli i dosavadní advokáti exhejtmana, se hovořilo o pronesení závěrečné řeči, je podle obžalovaného evidentní, že argumenty prezentované advokátem prostřednictvím soudu neodpovídají pravdě.

Hraje se o čas

V očích žalobce Jiráta i z pohledu soudu ale nejde o nic jiného než o další obstrukce a zdržovací taktiku z Rathovy strany. Exhejtman prý hraje o čas – přičemž Jirát je přesvědčen, že neprohádal, jestliže se domnívá, že vše, co se nyní děje, má souvislost s návrhem na propadnutí veškerého majetku obžalovaného, který společně s požadavkem na udělení trestu odnětí svobody v délce nejméně devíti let přednesl v minulém týdnu.

Jirát má jasno v tom, že zvolený postup je využíváním zákonných možností až na samou mez (či spíše za ni). Z Rathovy strany jde prý o „extrémní obstrukci" s jediným cílem: zdržovat, zdržovat a znovu zdržovat; protahovat jednání na maximum. Navíc si užívá mimořádného zájmu médií, který je prý také extrémní.

Výzva bez reakce

Rath trvá na tom, že on není původcem komplikací, ale obětí – a pokud je nyní řeč o obstrukcích, je prý na místě ukázat prstem na rodinu Pacovských. V úterý také předložil dopis, který během pondělka poslal faxem do Pacovského kanceláře. Prý raději z pošty, aby to bylo doložitelné. Advokáta, kterého stále označuje za „svého", písemně vyzval, aby se v úterý a ve středu dostavil k soudu buď osobně, nebo vyslal pověřenou osobu (s existencí zástupce zmocněnce plná moc počítá; v advokacii je zaskakování kolegy za obhájce ostatně běžnou praxí). „A dle naší dohody předložil soudu přislíbené návrhy na doplnění dokazování a přednesl závěrečnou řeč, na které jsme se dohodli," uvedl Rath.

Advokátský talár však i v úterý vyhlížel marně, byť neopomněl připsat: „Upozorňuji Vás, že i kdyby došlo k vypovězení plné moci (což jsem od Vás doposud písemně neobdržel), podle § 20 odst. 6 zákona o advokacii jste povinen činit veškeré neodkladné úkony, abych neutrpěl na svých právech nebo oprávněných zájmech újmu, a to po dobu 15 dnů od vypovězení plné moci." Tohle Rath doplnil s upozorněním, že v případě neúčasti hrozí zmaření hlavního líčení – což by bezpochyby na újmu jeho práv bylo.

Text zaslaný advokátu Pacovskému obžalovaný přečetl i v jednací síni a vyzval soudce Pacovského, aby senát věc řešil. Předtím řekl novinářům, že je opravdu zvědav, na jaké sankce v tomto případě dojde. Předseda senátu připustil, že advokát má vůči klientovi povinnosti i po vypovězení plné moci – v případě jejich neplnění ale je třeba obrátit se na advokátní komoru se stížností.

„Formálně vzato zastoupen nejste, plná moc byla vypovězena," naznačil soudce, že z pohledu soudu je situace jasná. Zeptal se proto Ratha, zda si obstaral nového obhájce – neobstaral a ani prý neměl důvod, jestliže nedostal zprávu, že nikdo nepřijde – a zda jednal s bývalými advokáty, s Černým a Jelínkem, o tom zda by byli ochotni v obhajobě pokračovat (nebo alespoň jeden z nich).

Což o to, jednal – prý ale řekli, že veškeré podklady předali kolegovi Pacovskému – a až prý zjistí, proč odmítl pokračovat v obhajobě on, dají vědět. V pondělí nicméně oba naznačili, že připraveni pokračovat jsou. Soud tedy následně konstatoval, že musí reagovat podle trestního řádu a obhájce bude přidělen ex offo.

Co všechno se ještě může stát do 2. června, kdy má hlavní líčení pokračovat, je však otázkou možná spíš pro astrologa nežli pro právníka.

Devět let a propadnutí majetkuNěkdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který býval i poslancem, je jedním z 11 obžalovaných v kauze korupčního ovlivňování veřejných zakázek. Podle státního zástupce Petra Jiráta rozhodoval o přidělení zakázek ve zdravotním i stavebním oboru – a získával miliony korun na úplatcích. Obžalovaný vinu popírá a trvá na tom, že čachry se zakázkami nebyly možné kvůli vícenásobné kontrole.

Konstrukce obžaloby opakovaně označil za nesmyslné domněnky, hypotézy a dedukce bez opory v důkazech. Jirát je naopak přesvědčen, že důkazy jsou jednoznačné a vinu potvrzují. Klíčové jsou zejména odposlechy a svědectví spolupracující obviněné Ivany Salačové, která prý systém manipulací pomohla rozkrýt – a mimo jiné také osvětlila slovník jejich aktérů.

Pro Ratha, kterému v případě uznání viny může hrozit trest odnětí svobody v trvání až 12 let, žalobce požaduje nejméně devítiletý trest plus propadnutí majetku. Spoluobžalovaná Lucia Novanská z firmy zajišťující pro hejtmanství výběrová řízení by podle jeho představ měla dostat pěti až šestiletý trest a milionovou pokutu. Maximálně jí může hrozit deset let za mřížemi.

Rath a Novanská jsou posledními ze skupiny 11 obžalovaných stojících před Krajským soudem v Praze již od počátku předloňského srpna, v jejichž případě ještě nepadl rozsudek. Kvůli zabránění průtahům je soud vyloučil do samostatného projednání. Zbylých devět obžalovaných vyslechlo nepravomocný verdikt již počátkem dubna. Padly tři podmínky (jedna se týká i Salačové) a tresty vězení od pěti do 7,5 roku; v případě manželů Kateřiny a Petra Kottových, kteří měli čachry přímo organizovat, soud rozhodl i o propadnutí části majetku.

Kriminalisté ještě pracují na nové větvi kauzy, ve které k obžalovaným patří i firmy. Ta je zatím ve fázi přípravného řízení; k soudu se dosud nedostala.

Čtěte také: Souzený Rath překvapil. Zůstal bez advokáta

Autor: Milan Holakovský

19.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

AKTUALIZOVÁNO

Po Praze 5 pobíhal splašený muflon. Způsobil nehodu a strážníkům unikal

Na Strakonické ulici v Praze 5 způsobil ve čtvrtek dopravní nehodu a dál mířil na Smíchov. Řeč tentokrát není o člověku, ale o muflonovi. Jeho odchycení chvílemi připomínlo název filmu „Chyť mě, když to dokážeš". Zvíře totiž unikalo jak strážníkům pražské městské policie, tak pracovníkům záchranné stanice. Nakonec se jim ho podařilo uspat střelou z narkotizační pušky v areálu autoservisu v Nádražní ulici. 

Dbalý neuspěl se stížností proti ústavnímu vyšetření své psychiky

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý neuspěl se svou stížností proti rozhodnutí soudu, které ho posílá do zdravotnického ústavu na vyšetření duševního stavu. Z databáze Infosoud vyplývá, že pražský vrchní soud stížnost v úterý zamítl. Dbalý si v minulosti sám stěžoval na psychické problémy, kvůli nimž nemohlo pokračovat hlavní líčení v kauze údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů.

Pražané se mohou nechat zdarma otestovat na HIV a žloutenku

Pražští hygienici se zapojí do osvětové kampaně Evropský týden testování HIV a žloutenky. Akce proběhne v mnoha státech Evropy včetně České republiky. Zájemci se budou moci nechat příští týden zdarma otestovat na HIV infekci a žloutenku typu B, C. Ve čtvrtek o tom na svých stránkách informovali hygienci. 

Elektronické neschopenky: odstartují přesně za rok

V ordinacích tuzemských lékařů bude i nadále panovat „doba papírová“. Z povinnosti vydávat od ledna 2018 eRecepty se muži a ženy v bílých pláštích asi „nevyvlečou“, stejně tak je na jaře čeká EET, ale jedna potenciální starost jim ubude. Nemusí řešit takzvané eNeschopenky, jejichž zavedení letos v létě schválil parlament v rámci novely zákona o nemocenském pojištění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT