Skoro čtyři roky je společnost sídlící v centru hlavního města evidovaná v seznamu České národní banky (ČNB) jako subjekt uvedený v § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Vytváří to mylný dojem, že může legálně spravovat cizí peníze. V některých diskuzních fórech na internetu o finančním poradenství se dokonce objevilo o J.O. Investment s.r.o. několik zmínek.

„Prý zhodnotili o cca 150 % za 8 až 9 měsíců. Super výkon od 23letého obchodníka. Zajímá mě jejich strategie. Jaký mají příběh. Potíže s výplatou výnosů,“ zní jeden z anonymních příspěvků na konci roku 2018. I jinde lze najít spokojené klienty, ale hodně lidí varuje, že samotná evidence ČNB neznamená, že se jedná o seriózní investiční fond. „Spíš mi to přijde jako malé letadlo krátkého doletu,“ napsal jiný uživatel.

Ilustrační foto.
Americký voják nebo princ z Nigérie. Osamělosti žen využívají podvodníci

Ale až nyní policisté odhalili tajemný příběh firmy, jejíž web je chráněn heslem a jednatel Jakub Ortinský se chlubí na facebookovém profilu fotkami z Paříže, Havaje či dubajského mrakodrapu Burdž Chalífa. Podle sociální sítě to vypadá, že měl rád golf a podle zabaveného majektu u něj a jeho dvou kumpánů miloval luxus.

Rolls-Royce, Ferrari, Maserati, Rolex…

„Kriminalisté NCOZ došli k závěru, že organizátor této trestné činnosti a jeho dva společníci žádnou investiční činnost nevykonávali a vylákané finanční prostředky měli používat výhradně pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusního zboží,“ sdělil mluvčí policejní mluvčí Jaroslav Ibehej v tiskové zprávě.

Zabavena byla vozidla značek Rolls-Royce, Ferrari či Maserati. Policisté našli u tří podvodníků také třeba drahé hodinky od firmy Rolex, balíky peněz v korunách i eurech nebo dolarech, zlato a stříbro a jiné hodnotné šperky. Jak k takovému bohatství lidé z J.O. Investment s.r.o. přišli?

Parkovací stání. Ilustrační foto.
Pozor na podvodníky! Přibývá falešných pronájmů garážových stání

Podle závěrů policie firma „široké veřejnosti neoprávněně a soustavně nabízela investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry - futures a komodity.“ Jenže slibované výnosy byly zcela nereálné. Pokud někdo dostal zhodnocené peníze, tak jen za použití finančních prostředků dalších klientů. Obvinění se snažili udržet tento systém v provozu co nejdéle. „Uvedená činnost nese dle našich závěrů znaky tzv. Ponziho schématu,“ uvedl mluvčí NCOZ.

„Past na hlupáky“

Charles Ponzi žijící na přelomu 19. a 20. století byl americký podvodník italského původu a dal této „pasti na hlupáky“ jméno. V roce 1920 vylákal v Bostonu od desítek tisíc investorů celkem 9,5 milionů dolarů. Sliboval 50% výnos za měsíc a půl a 100% za tři měsíce. Jako krytí si zvolil obchodování s poštovními známkami. Důvěru si získal od okruhu přátel, kteří mu svěřili menší obnosy s tím, že jim za nějakou dobů vrátí víc peněz. Když díky spolupráci s policií dostal nízký trest, začal na Floridě podvádět v realitách. Nakonec byl deportován do Itálie a zemřel jako chudák v 66 letech v brazilském Rio de Janeiru.

V českém prostředí se pro takovou činnost vžilo označení „pyramida“ či „letadlo“. Ale Ortinskému a spol. se teď jedna taková pyramida zhroutila. Kriminalisté tvrdí, že způsobili nejméně 2060 poškoženým škodu přesahující miliardu korun. Navíc už nyní předpokládají, že se přihlásí další podvedení klienti a způsobená škoda podstatně vzroste.

Policisté zadrželi dvojici mužů, která páchala trestnou činnost prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu na celém území České republiky. Došla si pro ni zásahová jednotka.
Policie! Ani se nehni! Pražská zásahovka dopadla internetové podvodníky

„Zadržené osoby byly obviněny prozatím jen z pokračujícího zvlášť závažného zločinu podvod spáchaného ve spolupachatelství,“ dodal mluvčí Ibehej s tím, že případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze a v případě odsouzení hrozí obviněným až desetiletý trest odnětí svobody.

Na závěr policie prostřednictvím mluvčího vyzývá, aby se přihlásili případní další podvedení investoři a aby lidé byli opatrní při nakládání s penězi. „Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává,“ dodal Ibehej.

Nepodvedl i vás?
Podvodník se dal na dráhu lupiče. Místo nože ale tasil pyj