Potvrdila, že o psy se speciálním výcvikem je skutečně velký zájem. Aby také ne, když se dostavují úspěchy. Na vyžádání českých i německých policistů se „ruzyňští" psi již zapojili do 30 kontrol. A mimo jiné při nich bylo nalezeno 22 kg drog. „Z toho 17,5 kg marihuany," konstatovala Miškovská.

Mezi ruzyňskými psy jsou experti

Nejen pro odhalování nelegálních návykových látek jsou však citlivé psí nosy neocenitelnými pomocníky. Zachytit zde dokonce i pach peněz – jakkoli se často připomínají okřídlená slova o tom, že „peníze nesmrdí".

Ruzyňští hafani tak mají mezi sebou i experty schopné vyčenichat i větší množství ukrytých bankovek. Ostatně právě vyhledávání peněžní hotovosti je společně s pátráním po drogách nejčastějším důvodem, proč policisté žádají ruzyňské celníky o součinnost v podobě zásahu čtyřnohých strážců zákona. I v tomto případě úspěšně: podařilo se již vyhledat ukryté peníze v celkové částce 17,5 tisíce eur.

Uznáním práce ruzyňských psovodů je také zájem zahraničních bezpečnostních složek o předávání zkušenosti s výcvikem psů. V tomto směru věhlas pražské Ruzyně pronikl dokonce až do Jižní Ameriky.

Čtěte také: Celníci by mohli od 2019 vyšetřovat trestné činy, navrhuje ministerstvo