U stejného pásu, odkud si lidé stále vyzvedávali své kufry, se vzápětí vyznamenala border kolie vedená ženou v maskáčích. Tu pro změnu zaujala kozačka figurantky, aby se vzápětí stěhoval na světlo pytlíček s marihuanou.

Služební psi předvedli, co se naučili 

„Šikovná," pochválila Jušu Marina Zotova. A vzápětí následovalo další odhalení, tentokrát u laviček. Tam byl mezi sedícími objeven muž mající v kapse ampulku s kokainem. Jeho odhalení nezabránil ano poměrně silný obal. Šlo o skutečnou marihuanu i pravý kokain. I bankovky byly pravé, pouze znehodnocené. Služební psi, kteří absolvovali výcvik ke službě po boku celníků, právě naostro předvedli, co se naučili.

Nikdo se kupodivu nepozastavil nad tím, co vlastně bylo neobvyklé jevíc: na místě se vyrojily hned tři druhy stejnokrojů. Po boku českých celníků se objevili se svými svěřenci muži z Peru a žena z moskevského letiště Domodědovo. Proč právě v Praze? Inu proto, že kvalita českého výcviku je celosvětově oceňována.

Peru je druhým největším vývozcem kokainu do Evropy 

Dovednosti, které se naučili u nás, tak psi uplatňují v různých zemích – třeba v Izraeli či v Moldávii. Spolupráce s Ruskem má dlouhou tradici a ani vazby na Peru nejsou novinkou letošního roku.

Mimochodem – právě tahle země je za Kolumbií druhým největším vývozcem kokainu do Evropy, a tak pomoc tamějším orgánům při potírání drogových deliktů má i pro nás větší význam, než by snad leckoho napadlo.

Češi poskytli Peruáncům poskytli i projekt na výcvikové středisko 

Do Peru nyní zamíří nejen dva vycvičení psi, ale i jejich psovodi vyškolení jako instruktoři schopní vysvětlovat krajanům českou metodiku. A následovat budou i další. Češi Peruáncům poskytli i projekt na výstavbu výcvikového střediska s využitím netradičního, ale osvědčeného uspořádání kotců v kruhových stavbách.

Peruánci ovšem přivezli i smutnou zprávu. Pes Karo, který u nich po českém výcviku začal sloužit jako první, uhynul. Oficiální verze hovoří o infekci – nicméně další psi neonemocněli. Spekuluje se tedy, že po ročním působení jeho úspěchy mohly někomu ležet v žaludku. Dokázal odhalit kontejner s kokainem v hlavičkách česneku, drogu v kolech invalidního vozíku – a uspěl i na horské stezce ve čtyřapůlkilometrové nadmořské výšce.

Práce za odměnu musí být radostíNejsnáz se prý psi naučí vyhledávat drogy. Také jste to slyšeli? Stačí prý vypěstovat závislost – a pak se snaží jako o život. Jde o nesmysl – nicméně výcvikář Josef Dušánek Deníku potvrdil, že tenhle omyl je hluboko zakořeněný. Na tohle se vyptává kdekdo… Jak je to doopravdy? Pes reaguje na pach, který se naučil označovat při výcviku – a je mu jedno, oč se jedná, poznamenal kynologický instruktor Jan Pleskač. Pro něj je důležité: když najdu a zachovám se správně, bude následovat odměna. Menší pamlsek, větší pamlsek, míček. Ano, i odměny jsou odstupňované. A důležitá je i poslušnost; pes, který je ve službě, nemůže vyvádět psí kusy. Přesto je všechno vlastně hra. Hned poté, co zvíře úkol splní – v případě objevu hledané látky má provést takzvané pasivní značení: strnout a čenichem ukázat na příslušné místo – následuje kliknutí. To je signál: ano, právě v tomhle okamžiku to děláš správně; bude následovat odměna. I když kdekdo zná okřídlená slova, že peníze nesmrdí, i bankovky se hledají po čichu. Podle pachu části tiskařských barev, k jejichž dodávkám mají celosvětově licenci jen dvě firmy. To v praxi znamená, že i když se v Česku cvičí psi při hledání našich korun, eur a dolarů, stejně dokonale jako na letišti v Praze si poradí při nasazení kdekoli po světě. V Moskvě tak pes s českým výcvikem označil i zásilku bolívarů. A dokonce nejsou problémem ani plastové peníze, jaké mají v Austrálii i v některých zemích v Evropě!

Vozit si práci domů? Pro kynology samozřejmostPo penězích jde čtyřletá Boxy jako čert. Tedy spíše pes. Vlastně fenka. Jde o jednoho ze 14 čtyřnohých pomocníků celníků z pražské Ruzyně, kteří působí především letišti Václava Havla Praha. Boxy je specialistkou právě na odhalování vysokých finančních částek, převoz hotovosti nad deset tisíc eur musí být v rámci boje proti praní špinavých peněz registrován, připomněla ve čtvrtek Deníku Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu. Boxy pomáhá celníkům od předloňského roku – neslouží ale pouze na letišti. Osvědčila se i jako pomocnice policistů. Ti při domovní prohlídce očekávali vysokou hotovost, avšak ukryté bankovky ne a ne najít. Až citlivý psí čenich naznačil, kde hledat – a kriminalisté objevili přes dva miliony korun. Zprvu byla Boxy jedinou specialistkou na odhalování hotovosti, od letoška má parťáka: tříletého Sida. O plemenech se Miškovská nechce šířit, aby případným delikventům zbytečně nepovídala. Platí ale, že rasa nebývá rozhodující, záleží hlavně na povaze psa a jeho schopnostech, řekl Deníku vedoucí výcvikového centra služební kynologie Josef Dušánek. Už dávno neplatí, že služební pes rovná se německý ovčák. Hodně se objevují belgičtí ovčáci, border kolie, ale i kříženci. Nerozhoduje prý ani velikost psa ani pohlaví. I když – k tomu poslednímu by někteří z psovodů odmítavě vrtěli hlavou. Někteří na psí holky nedají dopustit, jiní by fenku nechtěli ani za nic.
Po dvou psech mají ruzyňští celníci také na další specializace – na tabák a na problematiku CITES (odhalování pašeráků chráněných přírodnin a výrobků z nich zhotovených; zde bývají úspěšná hlavně lovecká plemena). Hned osm hafanů ve službách ruzyňských celníků je pak vycvičeno k vyhledávání drog. Ve službách se tak mohou střídat. A jsou úspěšní, naznačil ve čtvrtek ředitel ruzyňského celního úřadu Marcel Kulendík. „Letos jsme k 31. říjnu měli 459 záchytů," konstatoval.
Práce na letišti, kde psi nejenom očichávají zásilky a zavazadla, ale procházejí i mezi cestujícími, není pro zvířata žádný med, připomněl kynologický instruktor Jan Pleskač. „Prostory zaplněné lidmi, kde běží klimatizace a topení, je pro ně nepřirozené prostředí," konstatoval. Je to prý velký rozdíl třeba proti situacím, kdy celníci prohlížejí auta někde venku. Bez pracovních přestávek se tak neobejde ani psí služba; i chlupáči potřebují odpočinek, napít se, vyvenčit. U každého jedince je to jiné – bývá však pravidlem, že čím starší a zkušenější pes je, tím déle vydrží.
Po osmi letech mohou být psi ze služby vyřazeni, většinou odcházejí na odpočinek kolem desátého roku. Ani to ale nemusí být pravidlem – jak dokazuje Pleskačův pitbulteriér se specializací na CITES. Sorbonovi je 11,5 roku – a zůstává akční a v kondici. „Těší ho to; pro něj je zajímavější pracovat a dostávat odměnu, než ležet v kotci," tlumočil Pleskač; co si asi Sorbon myslí.
Vztah mezi psem a pánem přitom bývá velmi intenzivní, prozradil Deníku Dušánek. Psovodi pracující u celníků mají své svěřence doma; dostávají tedy i kotec a služební auto. Ruzyňský celní úřad je však výjimkou; hodně psovodů bydlí v paneláku, a tak má hromadné ubytování psů na dohled od letiště – v Kněževsi na Praze-západ. „Polovička lidí si je ale stejně vozí domů," poznamenal Dušánek.

Případy pašování omamných a psychotropních látek odhalené celníky z Prahy-Ruzyně

Rok Počet případů
2013 249
2014 401
2015 428
2016*/ 459

*/ do 31. října

80 procent případů je výsledkem nasazení služebních psů; zbývající většinou odhalí rentgenová kontrola

Případy převozu nadlimitní sumy peněz odhalené celníky z Prahy-Ruzyně

Rok Počet případů Hodnota
2013 14 4 340 563 Kč
2014 31 18 524 731 Kč
2015 24 4 443 307 Kč
2016*/ 15 5 439 907 Kč

*/ do 31. října

Služební psy celníci při kontrolách Cash Controls na letišti využívají od roku 2014

Zdroj: Šárka Miškovská, Celní úřad Praha-Ruzyně

Čtěte také: Pražané si kořalku pálí, ale jenom na chalupách