O úspěšné akci kriminalistů I. obvodu pražské policie, jež po několikaměsíčním monitorování činnosti skupiny vyvrcholila zatýkáním v noci z 31. července na 1. srpna, informoval ve středu pražský policejní ředitel Luděk Procházka.

Zadrženi byli tři muži: dodavatel drogy afrického průvodu – 41letý Nigerijec – a dva Češi ve věku 34 a 39 let, oficiálně se živící jako taxikáři. Tahle živnost ale podle zjištění policejních detektivů byla pouze zástěrkou. Jeden z mužů, kteří pro taxikaření měli v pořádku všechny doklady, pasažéry nevozil vůbec; druhý pak prý spíše jen doplňkově.

Zásilky do klubů

Systém distribuce drog, zásobující jak různé zábavní podniky – kluby, bary i diskotéky v úzkém centru Prahy i v okolí metropole – tak i cílové konzumenty, byl díky zapojení taxikářských vozidel nenápadný. Starší z Čechů, kteří jako své základny využívali bary v centru metropole, pravidelně od Afričana kupoval kokain. Jak kdy; někdy 10 gramů, jindy třeba až 40. Víc toho bývalo pravidelně před víkendem.

„Zboží" odebíral téměř denně; stávalo se, že dokonce dorazil i dvakrát za den. Část rozvážel sám, část předprodával mladšímu komplicovi. Ten vždy přebíral pouze menší množství – zpravidla do tří gramů – zato ale velmi často. Když měl odbyt, vyzvedával si kokain třeba i pětkrát denně.

Drogy taxikář od cizince kupoval buď v jeho bydlišti na území Prahy 10, nebo někde v centru metropole. K domluvám posloužily SMS, které pro nezasvěcené nebudily ani zdání podezření, připomněl vedoucí 5. oddělení kriminálky I. obvodu pražské policie Milan Sojka. Objednávka mohla vypadat třeba „2 30" – a stejně lakonická byla i odpověď: „Perstyn". Znamenalo to, požadované dva gramy, pro něž si odběratel přijede za 30 minut, budou připraveny k předání na Perštýně.

Nejenom rozvoz, ale i samotný podej kokainu byl maskován jako taxikaření. „Chci odvoz 3 osob," objednávala odběratelka. Taxikáři už bylo jasné, že nebude odvážet tři pasažéry, ale má přivézt tři gramy. A opravdu: zákaznice do taxíku nastupovala sama – oblečená podomácku a jen v přezůvkách – a auto s ní pouze objelo blok domů. S dalším odběratelem zase popojelo třeba jen sto metrů. Cílem totiž nebylo zákazníka někam převážet, ale zajistit klidné prostředí pro výměnu drogy za peníze.

Obchod ve velkém

Kšefty se hýbaly nebývalou měrou. Během necelých dvou měsíců, kdy kriminalisté kokainové obchody sledovali, zaznamenali bezmála stovku prodejů, během nichž se předmětem transakce stalo téměř 1,6 kilogramu drogy. Tak to alespoň detektivové propočítali ze zachycených SMS zpráv. „Dalšího téměř čtvrt kilogramu kokainu a bezmála 300 tisíc korun zajistili kriminalisté při domovní prohlídce v bytě Nigerijce," připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Obojí bylo ukryté pod kuchyňskou linkou.

Zatímco k penězům se cizinec hlásil, s balíčky drogy v igelitové tašce prý nemá nic společného. To tvrdil i svému advokátovi. A zopakoval to i u soudu, který rozhodoval o uvalení vazby; tam dokonce padl na kolena a přísahal, že jde jen o policejní komplot. Dovolával se také toho, že má českou manželku z Rožnova pod Radhoštěm – podle kriminalistů však šlo jen o účelový sňatek kvůli legalizaci pobytu. Cizinec vydávající se za milujícího manžela totiž se ženou během policejního sledování vůbec nebyl v kontaktu – a říci o ní dokázal vlastně jen to, že odjela pracovat někam do Anglie.

Skrýš ve slipech

Staršího z taxikářů zadržela zásahová jednotka na Jižní spojce před Barrandovským mostem. Ten měl drogu u sebe – dokonce přímo na těle. Balíčky s celkem 20 gramy kokainu našli policisté v jeho slipech. Na opatrnost prý dotyčný dbal i jinak – za jízdy třeba i několikrát obkroužil kruhový objezd, aby se přesvědčil, že jeho auto není sledováno. „Policisté u něj zajistili také hotovost v řádu desítek tisíc korun a propriety potřebné k prodeji drogy v podobě digitálních vah a sáčků s přítlačnou lištou," poznamenal Hulan.

Domácí arzenál

Dalšího podezřelého zatýkali v Praze 7 příslušníci pohotovostní motorizované jednotky. Kriminalista, který je s případem obeznámen, poznamenal, že domovní prohlídku v jeho bytě museli detektivové přerušit. Našli totiž nejen znehodnocený samopal, ale i další sbírkové předměty vojenského charakteru – včetně obranných granátů F1. Na pohled zcela kompletních – a až přivolaný pyrotechnik potvrdil, že i ony jsou znehodnocené a neobsahují výbušný vnitřek.

Ve sbírce nechyběly ani předměty jako baseballová pálka, kukla kryjící obličej, taktická vesta či neprůstřelná vesta. Kriminalisté se tudíž zajímají i o to, zda tyto předměty nebyly použity k páchání trestné činnosti.

Nezapomenutelným zážitkem bylo podle zmiňovaného zdroje i samotné zatýkání. Ne proto, že se ukázalo, že muž řídil pod vlivem návykové látky, ale – tohle kriminalisté vážně ještě nezažili: bránil se, že mu jako invalidovi, který nemá nohy, není možno nasadit pouta. Marně. Když jsou ruce v pořádku, zacvaknutí želízek nic nebrání…

Dva muži ve vazbě

Dva z podezřelých skončili ve vazbě, mladší z taxikářů je stíhán na svobodě. Všichni vyslechli obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami; v případě uznání viny a odsouzení jim hrozí až 10leté tresty. V případě Nigerijce (který jako jediný dosud neměl v policejních evidencích žádný záznam) se ale ještě uvažuje o zpřísnění právní kvalifikace, kdy by pak mohl být ve hře až 12letý trest.

Kriminalisté také zajistili tři auta – dva vozy značky BMW a Volkswagen Passat. „Policisté budou navrhovat, aby vozidla takzvaně propadla státu, neboť byla používána k trestné činnosti – nebo je lze vnímat jako výnos z trestné činnosti," konstatoval Hulan.

Lidé z podniků, do kterých směřovaly zásilky kokainu ve větších objemech, zatím v případu figurují jako svědci. I oni ale musí vysvětlovat, co se s kokainem stalo. Kriminalisté například zjistili, že na diskotéku v Kolíně mířilo před víkendem 40 dávek – a jeden bar v centru Prahy odebral v pátek 15 gramů, aby už v sobotu přišla další objednávka. Kriminalisté také nepopírají, že se po odhalení nového zásobovacího modelu zajímají i o další pražské kluby – a také o další taxikáře.