Z šíření toxikomanie se před ním zpovídá dvojice obžalovaných – provozovatel velkoobchodu s rostlinářským zbožím a prodejny na Žižkově Michal Otipka a jeho obchodní společník Pavel Smolík.

Odlišné pohledy

Zatímco obžalovaní vinu odmítají, argumentují tím, že věci z jejich nabídky prodávají i jiné obchody včetně hobby marketů, a především zdůrazňují, že nabízené zboží původně odkývali sami policisté, s nimiž se o rozsahu sortimentu radili, obžaloba navazující na velký policejní zásah proti growshopům z listopadu 2013 hovoří zcela jinak.

Kriminalisté totiž dospěli k závěru, že obžalovaní nabízeli kompletní servis zaměřený zcela jednostranně: od pěstebních komponentů před hnojiva až po semena konopí s vysokým obsahem účinné látky THC a návody, jak si při pěstování počínat, aby získaná marihuana byla kvalitní a její výtěžnost co nejvyšší – a nechyběly ani kuřácké potřeby (leckdy i přímo vyzdobené motivem konopného listu).

Právě „ucelený řetězec" zahrnují vše potřebné pro pěstitele marihuany znamenal podle obžaloby ten nejzávažnější problém.

Postoj policie

Zcela rozdílná stanoviska v pondělí nepřiblížila ani výpověď vedoucí protidrogového oddělení III. obvodu pražské policie Pavly Němečkové. Na programu bylo také přehrávání záznamů z Cannafestu – pražského festivalu věnovaného rozmanitým výrobkům z konopí, kde byl pod policejním dohledem vidět na stáncích sortiment velmi podobný zboží, jehož nabízení musí obžalovaní vysvětlovat před soudem. 

Před touto velmi bedlivě sledovanou akcí přitom prodejci a vystavovatelé konzultovali s policisty, co mohou nabídnout, aniž by se dostali do střetu se zákonem. Podobně prý postupovali i obžalovaní. „Ztratila paměť; my jsme udělali, co nám řekla," durdil se Otipka na adresu policejní funkcionářky. Trvá na tom, že se s policií radil o sortimentu nabízeném v rámci doprovodného programu pochodu Million Marihuana March.

Shodli se prý na tom, že objevit se nesmí jen návody a propagační materiály; třeba kuřácké potřeby ale nejsou problém. Policistka ale uvedla, že rozhovor si nevybavuje. Připomněla však, že si nemůže pamatovat každého člověka, se kterým se setká, jestliže denně hovoří s desítkami lidí.

O konopí prý nešlo

Naopak obžalovaní mají ve svých pamětech jasno. Pokud jde o nabídku v rámci rostlinářství a semenářství, nejprve prý vše bylo bez problémů a podle původního názoru policie byl nabízený sortiment legální; námitky se údajně objevily až později, když detektivové „otočili" a zcela změnili stanovisko.

Oba obžalovaní odmítají, že by kohokoli nabádali k pěstování marihuany – zákazníky ostatně byli lidé zabývající se pěstováním rozmanitých rostlin. A zájemci zasílající dotazy k pěstování marihuany prý u nich nepochodili – včetně těch, kteří si chtěli pěstovat konopí k vlastní potřebě, aby se jím léčili (blahodárný vliv na některá onemocnění ostatně připouští i oficiální medicína, jak dokazují aktuální debaty kolem prodeje léčebného konopí v lékárnách).

Verdikt v listopadu

Kauzu, jejíž projednávání se táhne již od února, by soud mohl uzavřít 9. listopadu. Ještě než zazní verdikt, by ale soud měl vyslechnout lékaře zabývajícího se otázkou drog a závislostí. Souzený Otipka si je jist, tento expert jasně potvrdí, že obžalovaní nikoho k pěstování marihuany neponoukali. Za hlavní důkaz nicméně označil elektronickou zálohu internetových stránek s někdejší nabídkou zboží. I webová prezentace prý byla upravena podle konzultací s policií, aby se nedostávala na hranu zákona.

Pokud by soud rozhodl o uznání viny, může být ve hře až pětileté vězení.

Čtěte také: Prodejci pěstebních potřeb zaměření na marihuanu odmítají