Zásah na letišti provedli takzvaní lovci lebek českého policejního prezidia. Uvedla to mluvčí prezidia Ivana Ježková, podle jejíchž slov detektivové z útvaru cíleného pátrání zasahovali právě na žádost amerických partnerů o součinnost. „Na základě souhlasu Nejvyššího státního zastupitelství ČR byli u některých procesních úkonů přítomni agenti FBI, kteří však zákrok proti osobě neprováděli, ani neplnili jiné úkoly Policie České republiky," poznamenala Ježková k úloze Američanů při zákroku.

Zatýkání podle jejích slov neprovázely žádné komplikace. „Cizinec byl v okamžiku zadržení jednáním české policie velmi překvapen," konstatovala Ježková. „Naši policisté získali podrobné informace o pohybu muže – a podařilo se jim ji ho zadržet v prostoru terminálu 1," přiblížila zákrok s dodatkem, že akce byla předem připravena a naplánována tak, aby bylo eliminováno riziko útěku cizince nebo jeho násilného chování – a to jak vůči zakročujícím policistům, tak nezúčastněným osobám.

„Zadržený byl za přísných bezpečnostních opatření převezen do budovy policie k provedení nezbytných procesních úkonů a následně byl umístěn do policejní cely, odkud by měl být umístěn do vydávací vazby. Spisový materiál byl předán justičním orgánům, které povedou extradiční řízení, v jehož závěru by mělo být s největší pravděpodobností jeho vydání do USA," upřesnila mluvčí prezidia postup policie. Vydávací neboli extradiční zařízení je obvykle záležitostí několika týdnů.

Oběti odřízli genitálie

Podle dostupných informací jde o jednoho ze čtveřice pachatelů, kteří se zaměřili na majitele lékárny se specializací na prodej marihuany k lékařským účelům a tvrdě na něj udeřili ve snaze dostat se k penězům, jež podle nich ukrýval ve svém domě. O brutalitě pachatelů svědčí fakt, že jsou obviněni i z únosu a mučení. Podle informací Reuters odvlekli muže, který se stal jejich obětí, do pouště. Součástí trýznění, kterému ho podrobili, aby prozradil úkryt peněz, se stalo i odříznutí genitálií. Oddělený penis maníc pachatelé odnesli, čímž znemožnili lékařům pokusit se o opětovné přišití. Napadený muž s tímto zmrzačením přežil, dlouhou dobu ale strávil v nemocnici.

Zadrženi již byli i zbývající tři podezřelí, kteří se do horrorového skutku měli zapojit. Ty policejní agenti dopadli na území Spojených států. Údajný hlavní organizátor jménem Kyle Shirakawa Handley čeká již od loňska na proces za mřížemi; tam se dostal již tři týdny po činu. Zbývající kumpáni byli zadrženi v pátek v kalifornském Fresnu. Podle agenturních informací se jedná o muže a ženu se stejným přímením Kevorkian – Ryana Anthonyho a Naomi Josette. I o nich vyšetřovatelé zřejmě věděli už v době zásahu v Praze.

Pokud jim bude prokázána vina před soudem, porota může všem čtyřem zadrženým udělit až doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. V Kalifornii se uplatňuje i trest smrti, o jehož zrušení tamější obyvatelé před rokem hlasovali v referendu – a přáli si jeho zachování.