Před obchodním domem IKEA došlo k přepadení vozu bezpečnostní agentury. 25. března 2013 chtěli lupiči přestrojeni za policisty zastavit vůz, který zásoboval spořitelny penězi a hrozili zbraněmi. Tehdy 62letý Adolf Doležal nejspíš hodlal kvůli "výdělku" dokonce i zabíjet – ze samopalu vypálil na dodávku celou dávku.

Automobil kulky poškodily (jedna vnikla dovnitř), ale nikomu se nic nestalo. Strážcům hotovosti se podařilo ujet. „Kdyby auto nebylo pancéřované a posádce se nepodařilo rychle zavřít boční dveře, asi bychom dnes nešetřili pouze loupež a pokus o vraždu; následky by byly fatální,“ tvrdily tehdy vyšetřovatelé.

Fotogalerie: Recidivista Adolf Doležal u Městského soudu v Praze

Podezřelou trojici dopadli policisté po třech týdnech. Doležal u soudu na začátku června 2016 dostal 25 let, jeho komplic Jan Čech byl odsouzen na 12 let. Ondřej Voráč vyvázl pouze s tříletou podmínkou, protože soudci uvěřili jeho verzi, že o plánovaném trestném činu dopředu nevěděl, loupeže se zúčastnil pouze v roli řidiče. Doležal, kterého Voráč pomohl usvědčit, pak údajně chtěl třetího muže zavraždit.

Oba „natvrdo“ odsouzení podali v lednu 2017 dovolání a o Čechově ústavní stížnosti rozhodl soud už v průběhu roku 2017. Konstatoval tehdy, že postup Městského soudu v Praze sice nebyl formálně perfektní, nebylo to však tak závažné pochybení, aby vyžadovalo zásah brněnského Ústavního soudu.

Doležal se během procesu hájil tím, že čelí vylhané obžalobě, že mu policisté samopal podstrčili při domovní prohlídce a žádal „osvobození, protože jsem nevinnej“. V soudní síni navíc připomínal spíš nemohoucího seniora než nebezpečného recidivistu.

Protřelý recidivista

Jenže život za mřížemi znal Doležal lépe než pobyt na svobodě. Dříve třeba kradl ze zemědělských družstev traktory a v roce 1998 byl odsouzen na 14 let za střelbu při přepadení spořitelny v Loděnici na Berounsku, kterou nepřežila jedna zaměstnankyně. Vedle četných krádeží a vloupaček seděl třeba i za vydírání.

V rámci aktuální kauzy byl vynesen trest nejen za loupež na Zličíně, ale i další skutky – mimo jiné za loupež v herně ve Voticích na Benešovsku, jíž se Doležal s Čechem dopustili dva týdny před Zličínem.

Doležal, který během pobytu za mřížemi skončil v invalidním důchodu, hnal v roce 2017 k soudu Vězeňskou službu, tu vinil z poškození zdraví a chtěl odškodné 20 milionů korun. V roce 2001, kdy Doležal seděl za přepadení banky na Berounsku, si stěžoval na problémy se srdcem a žádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Okresní soud v Jičíně, který se jeho žádostí zabýval, mu ale nevyhověl. Doležalův zdravotní stav se po měsících skutečně zhoršil a v květnu 2003 musel podstoupit operaci srdce ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Doležal tvrdil, že kdyby mu jičínský soud vyhověl, nemusel by se jeho zdravotní stav tolik zhoršit. Ani jičínský soud, ani krajský v Hradci Králové, ke kterému se tehdy odvolal, si nenechaly udělat znalecký posudek na jeho stav. Spokojily se se zprávou lékaře z věznice. Žádné peníze ale nedostal. „Žalobu nelze shledat za opodstatněnou,“ zamítl Doležalův nárok senát Karla Podolky.

Adolf Doležal by si podle posledních zpráv měl svůj pětadvacetiletý trest nyní odpykávat v Plzni na Borech.