Krejčové obvodní soud loni v únoru uložil podmíněný trest, odvolací městský soud ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému Nejvyšší soud (NS) vyhověl. Odvolací soud případ rozhodl o vrácení k soudu prvního stupně v úterý.

Incident se odehrál předloni v červenci

Podle NS městský soud chyboval, když se odchýlil od skutkových zjištění soudu prvního stupně a neprovedl znovu některé podstatné důkazy. Jednání Krejčové podle rozhodnutí teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením.

Incident se odehrál předloni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti Krejčové a dalším aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele popřeli.

Aktivistka si za svým činem stojí 

Aktivistka podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Krejčová policistovi údajně nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu prý musel být týden na neschopence.

Aktivistka už dříve novinářům řekla, že si za svým činem si stojí. Dodala, že se nedopustila násilí vůči úřední osobě, protože policistův zákrok proti jejímu příteli byl natolik nepřiměřený, že ochranu úřední osoby pozbyl.

Čtěte také: Drahám muži neposlali desítky milionů