V soudní síni Okresního soudu Příbram se v úterý konalo přelíčení případu pražského radního Martina Langmajera.

Ten měl 27. září 2007 dopravní nehodu na silnici R4 u obce Mokrovraty. Při ní zemřela žena v osobním vozidle, do kterého Martin Langmajer naboural.

Jezdím bez rizika

Martin Langmajer u soudu vypověděl, že jel povolenou asi stodvacetikilometrovou rychlostí se svým terénním vozem na chalupu do jižních Čech a narazil do pomalu jedoucího vozidla v odstavném pruhu.

„Nikdy jsem nedostal pokutu za rychlost, zbytečně neriskuji. Také jsem nepřišel ani o jeden bod,“ obhajoval se Langmajer s tím, že v kritické chvíli chtěl pomalu jedoucí vůz objet zprava, aby se vyvaroval střetu s dodávkou, která jej v ten moment začala předjíždět v rychlém pruhu. Dobře myšlený manévr prý ale nevyšel a došlo ke střetu. V autě seděla dvaatřicetiletá řidička, která se svojí šestiletou dcerou cestovala za manželem na chalupu.

Tam už ale nedojela. Zemřela na následky zranění. Dcera, která byla připoutaná v sedačce, nehodu přežila. Utrpěla prý ale vážné psychické trauma. Manžel oběti se k příbramskému soudu nedostavil kvůli zdravotní neschopnosti.

Vyšetřovatel skončil krátcepo odložení

Obžalovaný se prý po skončení vyšetřování s rodinou oběti finančně vyrovnal. „S odškodněním jsem za příbuznými nechtěl jít bezprostředně po nehodě. Počkal jsem tři nebo čtyři měsíce, až skončí vyšetřování. Mohlo by to vypadat nevhodně,“ uvedl Langmajer.

Policie pro nedostatek důkazů původně vyšetřování odložila, s čímž se ale nehodlali příbuzní oběti smířit. Zarazilo je i to, že vyšetřovatel krátce na to u policie skončil. Na žádost státní zástupkyně začala policie opět na případu pracovat. Byli přizváni soudní znalci.

Nesrovnalosti okolo rychlosti

Dopoledne u soudního přelíčení vypovídalo šest svědků. Nepřítomnost manžela oběti a neupřesněné okolnosti týkající se rychlosti vozu obžalovaného vedly příbramský soud k odročení případu.

Podle soudních znalců z oboru silniční dopravy se neslučuje uvedená rychlost s rychlostí nárazu a stavem vozidla oběti po nehodě. Podle všeho prý nebylo možné, že usilovně brzdil, jak obžalovaný u soudu uvedl. Další líčení proběhne 22. dubna.