"Vyšetřování případu stále pokračuje a již máme k dispozici znalecký posudek z oboru zdravotnictví. Na základě jeho závěrů si případ převzali do kompetence kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy," informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk v pondělí o nových skutečnostech mediálně sledované kauzy z letošního dubna.

Napadený muž tehdy upozornil skupinku cizinců, aby nepili na zahrádce restaurace vlastní alkohol. Nizozemci, kteří mají podle všeho zálibu v bojových sportech, za to číšníka brutálně zmlátili. Už se svíjel na zemi, oni přitom stejně kopali. Několik ran schytal Miroslav také do hlavy.

Oběť tvrdého útoku alkoholem posilněných turistů zapíjejících v Praze svobodu pak strávila sedmnáct dní v nemocnici. Miroslav podstoupil dvě operace a když poprvé promluvil - v černých brýlích zakrývající zraněné oko - k veřejnosti, řekl: "Byl jsem napůl mrtvý. Útočníkům přeju co nejvyšší trest."

Jeho přání by se mohlo vyplnit. To, že si vyšetřování přebrali specialisté na vraždy, neznamená, že by se automaticky změnila právní kvalifikace na pokus o vraždu, ale trestní sazba u těžkého ublížení na zdraví se pohybuje od pěti do dvanácti let odnětí svobody.

"K překvalifikování zatím nedošlo," vysvětlil pro Pražský deník policejní mluvčí Daněk. "Ale kolegové z takzvané mordparty se zabývají násilnými trestnými činy, kde je spodní hranice trestu pět let vězení," dodal Daněk.

Na číšníka původem z Brna, který i po útoku tvrdil, že by se příště zachoval stejně, zaútočila opilá partička celkem sedmi Nizozemců. Policisté je však dopadli za velké pomoci veřejnosti až na ruzyňském letišti. Při pátrání dokonce omylem zadrželi nevinné turisty z Izraele.

Dva muži byli následně propuštěni, protože se spíše snažili incidentu zabránit. Třem dalším soud udělil podmínku a vyhostil je na pět let z Česka. Dva bratři Armin N. (28) a Arash N. (31) ve vazbě čekají na soudní proces. Podle nizozemských médií Armin poslal minulý týden dopis, v němž činu lituje a zbitému číšníkovi nabídl finanční odškodnění.